
Bp Nitkiewicz: Rok Kapłański służy budowaniu współpracy

Odnowiony obraz Matki Bożej Różańcowej w pocysterskim kościele pw. Św. Floriana oraz odrestaurowaną dzwonnicę w parafii Matki Bożej Różańcowej poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz, podczas swojej pierwszej wizyty duszpasterskiej w Koprzywnicy, którą złożył w niedzielę 25 października.
W wygłoszonym słowie Bożym ordynariusz nawiązał do przeżywanego Roku Kapłańskiego, również z tej racji, iż w niedzielę 25 października we wszystkich parafiach naszej diecezji został odczytany jego List Pasterski ukazujący znaczenie kapłaństwa oraz przykład życia św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Odwołując się do niedzielnej Ewangelii biskup przypomniał, iż kapłan jest powołany do tego, aby dodawać wiernym otuchy, podnosić z upadków w sakramencie pokuty i pojednania oraz nieustannie ukierunkowywać samego siebie i innych na Chrystusa. Wezwał także do dziękczynienia za liczne powołania w Polsce, a jednocześnie do wytrwałej modlitwy, aby w przyszłości ich nie zabrakło. Podkreślił przy tym konieczność ścisłej współpracy pomiędzy wiernymi oraz ich duszpasterzami. "Życie parafialne tworzone jest na bazie współpracy pomiędzy świeckimi oraz pełniącymi wśród nich posługę kapłanami" - mówił bp Nitkiewicz. "Przeżywany Rok Kapłański ma również służyć temu, aby relacje pomiędzy wiernymi oraz ich duszpasterzami stawały się coraz bardziej twórcze. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy istnieje dialog oraz wzajemne zrozumienie" - podkreślił ordynariusz.
Podczas Mszy świętych sprawowanych w obydwu wspólnotach, biskup dokonał poświęcenia zabytkowej dzwonnicy w parafii Matki Bożej Różańcowej (połowę ofiar złożyli parafianie, a pozostałe środki przekazał Urząd Miasta i Gminy w Koprzywnicy) oraz datowanego na początek XVIII w. ołtarza Matki Bożej Różańcowej w parafii Św. Floriana, którego konserwację w całości pokryli parafianie. Poświęceniu ołtarza w pocysterskiej świątyni towarzyszyła konferencja nt. "Koprzywnica - 800 lat na szlaku cysterskim, odkrycia, badania, prace, projekty", podczas której prelegenci zaprezentowali najnowsze odkrycia archeologiczne związane z cysterskim klasztorem oraz wyniki prac konserwatorskich dokonanych w świątyni w latach 2008/2009.
Ks. Michał Szawan