Z różnych powodów coraz więcej osób przyjmuje dziś chrzest w wieku dorosłym. Chrzest człowieka dorosłego (i dziecka mogącego przyjąć sakrament świadomie) odbywa się - zgodnie z wolą Stolicy Apostolskiej - nie według obrzędu stosowanego u niemowląt, lecz według nowej księgi liturgicznej (sięgającej do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa) zatytułowanej Obrzędy wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłych (Księgarnia św. Jacka, Katowice 1988).
Jak przekazać wiarę człowiekowi niewierzącemu? O czym mu mówić ze spotkania na spotkanie? Jak wtajemniczyć go w misterium Chrystusa dostępne w kolejnych odsłonach roku liturgicznego?
Przygotowanie to trwa przez cały rok kościelny, czasem przez kilka lat - jest to nie tylko przygotowanie teoretyczne, ale doprowadzanie katechumena do coraz bliższego spotkania z Chrystusem. Chrzest człowieka dorosłego nie odbywa się bowiem jednoczasowo, jak niemowlęcia, lecz rozłożony jest na etapy: kolejne obrzędy katechumenalne są już elementami chrztu, wprowadzającymi katechumena krok po kroku do Kościoła.
W książce Wiara co ci daje? zawarł Biskup Sandomierski nauki głoszone do katechumenów i homilie podczas udzielanych im przez siebie obrzędów katechumenalnych.
Zgodnie z etapami przygotowania określonymi w księdze Obrzędów katechezy zawarte w książce Wiara co ci daje? podzielone są na cztery części:
- prekatechumenat (który trwa różnie długo a rozpoczyna się od momentu zgłoszenia się kandydata do chrztu)
- katechumenat ścisły (który przypada na okres Adwentu, Bożego Narodzenia i na okres zwykły między Bożym Narodzeniem a Wielkim Postem),
- okres oczyszczenia i oświecenia (który przypada na czas Wielkiego Postu) zakończony udzieleniem sakramentów wtajemniczenia (chrzest, bierzmowanie, Eucharystia) podczas liturgii Wigilii Paschalnej
- okres mystagogii (który trwa co najmniej do końca roku kościelnego)
Katechezy i homilie katechumenalne Biskupa Świerzawskiego są konkretnym, praktycznym materiałem dla tych wszystkich katechistów - kapłanów i świeckich - którzy za zgodą biskupa swojej diecezji podejmują się przygotować niewierzącego człowieka dorosłego do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii.