
Diecezja dla powodzian - realizacja programu Długa fala

  |
Fot. Caritas Diecezji Sandomierskiej | POWIĘKSZ   |
Po raz kolejny odbyło się posiedzenie Diecezjalnej Rady ds. programu wspierania poszkodowanych przez powódź w ramach programu realizowanego przez diecezję sandomierską Długa fala. Realizacją tej formy pomocy zajmuje się diecezjalna Caritas przy wsparciu parafialnych zespołów ds. pomocy powodzianom, powołanych w każdej parafii, która została dotknięta przez tegoroczny kataklizm. Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz koordynujący prace rady wysłuchał sprawozdania z jej dotychczasowej działalności. - Cieszę się, że tak wiele pomocy już zostało udzielone. Zrealizowano pomoc rolnikom poprzez dofinansowanie zakupu ziarna. Teraz zaplanowaliśmy udzielenie pomocy studentom, którzy rozpoczynają naukę oraz osobom chorym. Rozpatrywane są formy pomocy, jaką chcemy objąć tych, których domy zostały zakwalifikowane do rozbiórki - mówił bp Nitkiewicz. W skład rady wchodzą księża proboszczowie z terenów, które najbardziej ucierpiały w powodzi oraz pracownicy Caritas i Pomocy Społecznej. Podczas spotkania ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas, przedstawił zakres pomocy udzielonej rolnikom przez dofinansowanie zakupu ziarna siewnego. - Z pomocy skorzystało 642 rolników, dofinansowano łączną ilość 4230 q zboża na sumę 211.505 zł - referował ks. Pitucha. Rada podjęła decyzję, że w najbliższym czasie pomocą zostaną objęci studenci z terenów powodziowych. Wyznaczono kryteria udzielanej pomocy. - Nasza pomoc obejmie studentów dziennych i zaocznych, posiadających status powodzianina, którzy przedstawią aktualny wpis na listę studentów. Młodzież powinna zgłaszać się u wyznaczonych osób przy parafialnych zespołach ds. powodzi - tłumaczył dyrektor Caritas. Pomocą zostaną objęte także osoby przewlekle chore i wymagające stałego leczenia. - Tym osobom przewidujemy pomoc w dofinansowaniu zakupów leków niezbędnych do kontynuacji leczenia. Podania o taką formę pomocy także należy kierować przez parafialne oddziały ds. pomocy powodzianom, które będą weryfikowały, czy dana osoba spełnia kryteria do udzielenia tej formy wsparcia. To pozwoli nam uniknąć nieporozumień i nadużyć - wyjaśnił ks. Pitucha. Rada rozważała także możliwość pomocy osobom, których domy zostały zakwalifikowane przez odpowiednie komisje do rozbiórki. Na terenie diecezji podjęto ok. 200 takich decyzji. - Zdajemy sobie sprawę z tragicznego położenia tych osób i rodzin, które utraciły dach nad głową. Ich szczególnie nie chcemy zostawić bez opieki - mówił ks. Pitucha. - Takie osoby powinny złożyć do parafialnych zespołów decyzję wydaną przez starostwo o konieczności rozbiórki domu oraz osobne podanie o udzielenie pomocy przez Caritas. Diecezja przewidziała dla tych rodzin jednorazową pomoc w wysokości 1.000 zł - dodał ksiądz dyrektor.
Długa fala to program pomocy poszkodowanym w tegorocznej powodzi. Jest on realizowany przez Diecezję Sandomierską przy pomocy Caritas. Obejmuje osoby, których domy w części mieszkalnej zostały zalane przez powódź. Program ten przewiduje długotrwałą pomoc materialną osobom szczególnie potrzebującym i znajdujących się w ciężkich sytuacjach. Został on zainicjowany przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. - Realizacja tego programu możliwa jest dzięki hojności wielu ludzi dobrego serca, którzy poprzez naszą diecezję chcą pomóc poszkodowanym w tegorocznej powodzi. W trwającym Tygodniu Miłosierdzia dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc i samym ofiarodawcom - mówił biskup.
Osoby, które chciałyby pomóc w realizacji tego programu pomocy powodzianom mogą uczynić to poprzez diecezjalną Caritas. Konto, poprzez które możesz pomóc:
BPH o/Sandomierz 81 1060 0076 0000 3200 0031 9541 z dopiskiem POMOC POWODZIANOM.
Caritas Diecezji Sandomierskiej