
Sandomierz: Modlitwa za powodzian w Uroczystość Bożego Ciała

Tysiące mieszkańców Sandomierza wzięło udział w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, której przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowaną przez abp. Kondrusiewicza, bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz kapłanów pracujących w Sandomierzu, podczas której modlono się w sposób szczególny w intencji wszystkich dotkniętych katastrofą powodzi.
W wygłoszonym kazaniu metropolita mińsko-mohylewski przypomniał sens i znaczenie przeżywanej uroczystości, podczas której Jezus obecny w Eucharystii wychodzi do wszystkich ludzi, by przypomnieć o tym, że jest Chlebem dającym życie wieczne. Jezus Chrystus idzie dzisiaj do nas, aby zobaczyć jak żyjemy, aby zaglądnąć do naszych mieszkań, do naszych miejsc pracy, szkół, wszędzie tam, gdzie przebywamy na co dzień. Jednym słowem Chrystus chce dzisiaj zobaczyć, jakimi w rzeczywistości jesteśmy - mówił do zgromadzonych abp Kondrusiewicz. Idzie również, aby udzielić nam swojego błogosławieństwa, co jest szczególnie ważne w naszych czasach, kiedy człowiek odchodzi często od Boga, kiedy zapomina o swoich chrześcijańskich korzeniach i żyje jakby Boga nie było - podkreślił metropolita. Hierarcha przypomniał również, że w dzisiejszym świecie zdominowanym przez relatywizm, istnieje jednak niezmienne Prawo Boże, będące drogowskazem dla każdego człowieka, a łamanie go prowadzi do katastrofy moralnej. Polsce dzisiaj potrzebna jest mocna wiara - kontynuował metropolita. Bądźcie wierni Ewangelii i Chrystusowi, i pokładajcie w Nim nadzieję, bowiem On w tej godzinie próby, która dotknęła wszystkich Polaków, a teraz szczególnie dotyka wasz region, nigdy nie pozostawi was samych - podkreślił hierarcha.
Po Mszy świętej tysiące mieszkańców przeszło ulicami miasta w procesji z Chrystusem Eucharystycznym, zatrzymując się przy tradycyjnych czterech ołtarzach. W tej wielkiej manifestacji wiary, której ostatnim punktem była modlitwa na rynku Starego Miasta, przy figurze Matki Bożej, wzięli udział kapłani, siostry zakonne, alumni sandomierskiego seminarium, służby mundurowe, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, członkowie wspólnot parafialnych, dzieci pierwszokomunijne oraz licznie przybyła młodzież. Pragnęliśmy pójść z dzisiejszą procesją na drugą stronę rzeki, tam gdzie jeszcze jest powódź, tam gdzie jeszcze ludzie nie mogą wrócić do swoich domów, tam gdzie jeszcze w kościele na Nadbrzeziu nie można sprawować Najświętszej Ofiary. - powiedział na zakończenie uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz. Jednak sytuacja, która ciągle panuje w prawobrzeżnej części miasta i podnosząca się ponownie woda uniemożliwiła nam zrealizowanie tych planów. Procesja ulicami Sandomierza stała się więc symboliczną procesją po wszystkich miejscach naszej diecezji, szczególnie tych dotkniętych powodzią - podkreślił ordynariusz. Bp Nitkiewicz podziękował również wszystkim, którzy włączyli się w akcję niesienia pomocy ofiarom powodzi. Wspominamy dzisiaj z wdzięcznym sercem tych wszystkich, którzy przyjechali do Sandomierza i razem z mieszkańcami naszego miasta i okolicznych miejscowości włączyli się w akcję niesienia pomocy. W tych tragicznych dniach spotykamy wśród nas ludzi z całej Polski, od Gdańska, przez Warszawę, po mój rodzinny Białystok, a także osoby z zagranicy - miałem bowiem okazję spotkać Belgów, Hiszpanów - a nawet uchodźców, którzy na naszej polskiej ziemi znaleźli azyl. Wszyscy oni przybywają do nas, aby okazać swoją solidarność i ofiarować, tak bardzo potrzebną pomoc - dodał biskup. Ordynariusz podziękował również abp. Kondrusiewiczowi, za to że swoją obecnością i modlitwą wpisał się na tę długa listę niosących pomoc naszej diecezji oraz zapewnił o modlitwie i jedności z Kościołem na Wschodzie. Całą uroczystość zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Ks. Michał Szawan
Z o b a c z t a k ż e :
Zobacz materiał filmowy z uroczystości