
20 lat ze świętą Barbarą

Główne obchody 20-lecia powstania parafii pw. Św. Barbary w Tarnobrzegu odbyły 4 grudnia 2009 roku. Centralnym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem proboszczów innych tarnobrzeskich parafii, ks. Józefa Bara, oficjała Sądu Metropolitalnego w Przemyślu oraz rektora WSD w Sandomierzu ks. Jana Biedronia. "To już dwudzieste święto patronalne w historii naszej parafii" - podkreślił proboszcz, ks. kan. Stanisław Bar, witając Księdza Biskupa oraz wszystkich przybyłych. "Dziękując Bogu miłosiernemu za to święto, za wstawiennictwem naszej patronki będziemy się modlić za górników, jak i za wszystkich bezrobotnych, wszak św. Barbara jest także ich patronką" - dodał. Na początku Mszy świętej bp Krzysztof Nitkiewicz wspomniał swoją pierwszą nieoficjalną wizytę w kościele Św. Barbary. "Będąc tutaj latem, niedługo po objęciu diecezji sandomierskiej, ks. proboszcz oprowadzał mnie po tej świątyni. Mogłem podziwiać jej piękno architektoniczne, jak i wyposażenie. Ale dopiero dzisiaj kościół nabrał pełni blasku, bo stał się żywy dzięki wam i waszej obecności".
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Andrzejem Wójtowiczem, przewodniczącym Rady Miasta Jurandem Lubasem, dyrekcję Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki "Siarkopol" w likwidacji, nauczyciele oraz młodzież szkół funkcjonujących na terenie parafii, i przede wszystkim byli i obecni górnicy.
W homilii bp Nitkiewicz przybliżył tragiczną postać górniczej patronki, która wiarę w Jezusa Chrystusa przypłaciła życiem, zgładzona wedle tradycji przez własnego ojca. Nawiązując do tej historii zauważył, że także dzisiaj wielu chrześcijan cierpi, umiera z powodu swego wyznania. "Giną chrześcijanie w Indiach, Egipcie, Sudanie, Indonezji czy Arabii Saudyjskiej - mówił ordynariusz. - W wielu innych krajach cierpią za to, że przyłączyli się do Chrystusa. Dlatego musimy o nich pamiętać i z nimi się solidaryzować, poprzez modlitwę, zabieranie publicznie głosu w ich obronie, składki organizowane np. przez Caritas. Oni potrzebują tej naszej pomocy" - apelował biskup. "W Polsce nie ma prześladowania z powodu religii, ale są zakusy - zauważył ordynariusz sandomierski - żeby ją usunąć z życia publicznego, żeby religia wyznawana była tylko w kościele, w domu, prywatnie. Owe działania są sprzeczne wszakże z konstytucją, która każdemu obywatelowi gwarantuje wyznawanie jego religii prywatnie i publicznie. I nie możemy pozwolić zabrać sobie tego prawa" - podkreślił bp Nitkiewicz. Na zakończenie Mszy świętej ordynariusz sandomierski poświęcił nowe stacje drogi krzyżowej w kościele.
Parafia pw. Św. Barbary została oficjalnie erygowana przez ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka 21 czerwca 1989 r. Proboszczem nowej wspólnoty został mianowany ks. Stanisław Bar, pełniący tę funkcję do dzisiaj. Od roku 1987 funkcjonował tu punkt duszpasterski, skupiony przy drewnianym kościółku, przeniesionym z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z tarnobrzeskiego osiedla Serbinów. Posługę duszpasterską sprawowali księża pracujący we wspomnianej parafii. Budowę nowej, murowanej świątyni rozpoczęto w 1990 r., a już w 6 lat później bp Edward Frankowski 26 października 1996 r. dokonał jej konsekracji.
Marta Woynarowska (e-mail)