
Pamięci wielkiego historyka

W Wyższym Seminarium Duchownym otwarto wystawę Małgorzaty Szot-Wróblewskiej dotyczącą wybitnego historyka i kolekcjonera sztuki sakralnej „Ks. Jan Wiśniewski. Przeszłość –przyszłości…”.
Otwarcie ekspozycji autorskiej pani Małgorzaty Szot-Wróblewskiej zbiega się z 70 rocznicą śmierci wybitnego sandomierskiego duchownego, który przez lata swoje posługi kapłańskiej zbierał i kolekcjonował dzieła sztuki związane z diecezją oraz całym regionem. Otwarcie ekspozycji poprzedziła Msza św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem ks. Waldemara Gałązki, oficjała Sądu Biskupiego.
Wraz z otwarciem wystawy odbyło się spotkanie historyczne na temat wielkiego kapłana, patrioty i kolekcjonera. Podczas wernisażu wystawy obecny był bp Krzysztof Nitkiewicz, który otwierając cześć naukową spotkania podkreślił, potrzebę zaangażowania na rzecz ochrony dziedzictwa religijnego i narodowego, które jest wyrazem naszej wiary i patriotyzmu. - Ks. Jan Wiśniewski miał głęboką świadomość tego, że prawdziwe piękno prowadzi do Boga, a poznawanie narodowych dziejów i związane z nimi pamiątki kształtują postawę patriotyczną. Zgromadzone przez niego dzieła sztuki sakralnej są nie tylko świadectwem wiary minionych pokoleń, ale nadal ewangelizują i uczą miłości do Polski zwiedzających Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Jesteśmy zobowiązani do stałej troski o nasze religijne i narodowe dziedzictwo, którego nie zastąpi chwilowa moda, czy tania rozrywka importowana z obcych nam kulturowo środowisk. Bluźnierstwa popełniane w ramach tzw. artystycznych prowokacji, naznaczone polityczną poprawnością podręczniki do historii i kult tandety, prowadzą nieuchronnie do upadku ducha narodu. Nie dajmy się uwieść jego heroldom – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Podczas pierwszej prelekcji Małgorzata Szot-Wróblewska, nauczyciel dyplomowany w ZSS w Solcu nad Wisłą mówiła o dziele i życiu ks. Jana Wiśniewskiego. – Przeszłość – przyszłości” to dewiza zapisana przez ks. Jana na fotografii wykonanej w 1912 r. inspirowana tekstem z nad wejścia do świątyni w Puławach, gdzie Izabela Czartoryska stworzyła pierwsze polskie muzeum. Drugie motto „nie marnowałem, lecz zbierałem”, przyświecało dziełu życia ks. Jana Wiśniewskiego, który skrupulatnie opisywał miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, gromadził pamiątki związane z przeszłością i dzieła sakralne. Zaś całą swoją pasję ofiarował dla tych, którzy nadejdą w zapisanej przez siebie frazie „na pamiątkę przyszłych pokoleń” – mówiła Małgorzata Szot-Wróblewska, organizator wystawy. W drugim wystąpieniu Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, przedstawiła temat: "Ksiądz Jan Wiśniewski - zbieracz pamiątek ojczystych". - Był to kolekcjoner pamiątek ojczystych i sakralnych a przy tym człowiek wielkiego patriotyzmu. On nie gromadził tych przedmiotów dla siebie, beneficjentem tych zbiorów była Ojczyzna i młode pokolenie, które wielokrotnie zapraszał do siebie, aby pokazując konkretne dzieła i przedmioty przybliżać im historię Polski. Jego kolekcjonerstwo było osadzone w XIX w. i ten wątek patriotyczny był dla niego bardzo ważny. Swoje zbiory ks. Jan Wiśniewski w kilku przekazach ofiarował tworzącemu się Muzeum Diecezjalnemu, które do dziś eksponuje cenne zbiory patriotyczno-religijne – tłumaczyła Urszula Stępień. Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Diecezjalnej, przy ul. Żeromskiego.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)