
Łagowskie uroczystości odpustowe

Uroczystości odpustowe przeżywała w święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, 29 września br. łagowska parafia pw. św. Michała Archanioła. Były one połączone z uroczystym odbiorem nowo wykonanego otoczenia poddawanej gruntownej renowacji łagowskiej fary i plebanii oraz dniem promocji tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny".
Przed sumą odpustową ks. Roman Sieroń, dyrektor oddziału "Gościa Niedzielnego" w Sandomierzu wraz z proboszczem parafii ks. Franciszkiem Grelą oraz zgromadzonymi kapłanami i wiernymi uroczyście odebrali nowo wykonane otoczenie świątyni. Późniejszą Eucharystię sprawował dyrektor sandomierskiego GN, zaś homilię o związkach Ewangelii i kultury wygłosił ks. Waldemar Farion, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Rytwianach.
Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu proboszcza parafii ks. Franciszka Greli oraz wszystkich łagowskich parafian z wójtem Stefanem Piotrem Bąkiem na czele nową posadzkę wokół kościoła udało się wykonać w rekordowym tempie trzech miesięcy. Jak poinformował główny wykonawca prac Krzysztof Dychała, szef firmy "KDBud" nowe otoczenie wspiera się na specjalnej podbudowie piaskowej, składa się z płytek chodnikowych, kostki betonowej i granitowej, trawników oraz połączone jest z nową kanalizacją i odwodnieniem. Firma "KDBud", zatrudniająca 15 osób jest liczącym się pracodawcą na terenie Łagowa i okolic, specjalizującą się w pracach przy obiektach sakralnych. Według opiekującego się łagowską farą od strony konserwatorskiej wykładowcy Politechniki Świętokrzyskiej prof. Ilii Iliewa nowe otoczenie kościoła św. Michała Archanioła doskonale wkomponowuje się w architekturę starej, późnogotyckiej XVII-wiecznej świątyni o średniowiecznych początkach, a także łagowskiego rynku.
Łagowska fara znana jest również z niezwykłej Drogi Krzyżowej, będącej ewenementem w skali europejskiej. Stacje łagowskiej Via Dolorosa umieszczone są bowiem na zewnątrz kościoła i wykonane w technice malarstwa natynkowego we wnękach. Obecnie trwa ich rekonstrukcja. Pytanie dlaczego stacje umieszczono na zewnątrz, a nie jak zwykle wewnątrz kościoła pozostaje otwarte.
Według wójta gminy Łagów Stefana Piotra Bąka łagowska fara nabierająca blasku z dnia na dzień jest prawdziwą wizytówką całej gminy, leżącej na pięknych terenach podnóża Gór Świętokrzyskich. Łagów Opatowski, należący do najdawniejszych miasteczek polskich dzięki nowym pomysłom np. planowanej modernizacji rynku, budowie bazy turystycznej może jeszcze lepiej przyciągać turystów, a co za tym idzie, swoim mieszkańcom oferować nowe miejsca pracy.
Ks. Roman Bogusław Sieroń (e-mail)