- Trzeba pamiętać, aby z tego co się działo, z przeszłości wyciągać wnioski i żeby ta przeszłość była wszystkim znana - kontynuował w wystąpieniu otwierającym konferencję naukową poświęconą 25. rocznicy powstania NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", która odbyła się 17 czerwca br. w Staszowskim Ośrodku Kultury. Przebiegała ona pod hasłem: "NSZZ SOLIDARNOŚĆ na prowincji, na przykładzie Staszowa i Połańca". - Fala strajków latem ’80 roku i będące jej konsekwencją narodziny Solidarności stanowiły wydarzenie, które wielu historyków i politologów uznaje za właściwy początek agonii systemu realnego socjalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział dr Ryszard Gryz. W swoim referacie pt.: "16 miesięcy Solidarności (sierpień ’80 - grudzień ’81)" zaznaczył, iż w narodzinach tego największego ruchu społecznego swój udział miały zarówno Kościół katolicki, w tym zwłaszcza pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r., jak i demokratyczna opozycja, której metody i działania odegrały niebagatelną rolę w nadaniu protestom robotniczym pokojowego charakteru.
- Na ziemi staszowskiej pierwszym zakładem pracy na terenie, którego powstał Komitet Założycielski Solidarność była kopalnia Siarki "Siarkopol" w Grzybowie. Członkowie tego komitetu udzielali pomocy przy powstawaniu związków zakładowych m.in. w Zespole Szkół Zawodowych w Staszowie, Spółdzielni Inwalidów "Jedność", Zakładach Metalowych "Wumet", Zakładzie Przemysłu Odzieżowego "Vistula" - mówił Józef Małobęcki staszowski działacz i członek komisji krajowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ". Wygłosił on referat na temat: "Powstanie i działalność Solidarności w Staszowie".
Trzeci referat pt.: "Powstanie i działalność Solidarności w Połańcu" omówił Norbert Krzystanek historyk zajmujący się badaniem dziejów Solidarności w powiecie staszowskim w latach 1980-1989. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na początki tworzenia się Związku, jego działania i inicjatywy oraz problemy. Podkreślił, iż ruch solidarnościowy w Połańcu zrodził się pod wpływem strajków na Wybrzeżu Gdańskim, a jego głównym ośrodkiem była Elektrownia, w której na 1837 pracowników 1372 zostało jego członkami. Dodał też, iż zapłacili oni wysoką cenę za swoją działalność.
Uroczystości upamiętniające powstanie i działalność Solidarności zakończone zostały 19 czerwca uroczystą Mszą świętą w kościele Ducha Świętego. Odprawili ją wspólnie z wiernymi ks. Henryk Kozakiewicz i ks. Edward Zieliński. Po niej odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II i 25 lat działalności NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".
Agata Bazak