
Rozpoczęto obchody Roku ks. kard. Adama Kozłowieckiego

W uroczystość Objawienia Pańskiego w diecezji sandomierskiej rozpoczęły się obchody 100. rocznicy urodzin ks. kard. Adama Kozłowieckiego, wielkiego misjonarza Afryki. Kard. Kozłowiecki urodził się na terenie dzisiejszej diecezji sandomierskiej. Mszy świętej sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, która otwierała uroczystości, przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz w asyście zaproszonych gości i kapłanów z prezbiterium diecezjalnego. - Ks. kard. Adam Kozłowiecki przez całe swoje życie wypatrywał Bożych znaków i podążał za nimi. Był jednocześnie znakiem dla wszystkich szukających Chrystusa: w czasie wojny i pokoju, w Polsce i w Afryce. My również chcemy postrzegać go, jako Boży znak, czerpiąc natchnienie ze wspaniałego dziedzictwa, jakie po sobie pozostawił. - powiedział biskup Nitkiewicz na początku Mszy świętej. Uroczystość zgromadziła w sandomierskiej katedrze krewnych księdza kardynała, przedstawicieli Fundacji im. Ks. kard. Adama Kozłowieckiego Serce bez granic, przedstawicieli zakonu jezuitów, do którego należał oraz licznych wiernych. Podczas homilii ks. Daniel Koryciński, mówił o misyjnym wymiarze przeżywanej uroczystości. - Dzisiejsze święto przypomina nam, że Jezus przyszedł na świat dla wszystkich ludzi, równocześnie otwierając możliwość zbawienia wobec każdego narodu. Przynosząc Bogu dzisiaj nasze dary składamy Mu złoto naszej duszy w postaci wyrzeczeń, kadzidło naszych słów modlitwy i mirrę naszej codziennej ofiary - mówił kaznodzieja.
Druga część spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury św. Józefa, gdzie podczas dwóch referatów przybliżono postać i misyjną duchowość kard. Kozłowieckiego. Pierwszym prelegentem był o. Stanisław Cieślak SJ, który przedstawił życiorys kardynała, drugim zaś ks. Stanisław Marek, proboszcz z Majdanu Łętowskiego, długoletni misjonarz mówiący o duchowości misyjnej ks. kard. Kozłowieckiego. Podczas spotkania zespół wolontariuszy z parafii Chobrzany wykonał misyjny spektakl słowno-muzyczny oraz obdarował gości sercami z piernika symbolizującymi serce bez granic, które charakteryzowało księdza kardynała. Kończąc spotkanie przedstawiciele fundacji zreferowali dotychczasowe swoje działania oraz przedstawili program obchodów Roku Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego.
Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej. W 1929 r. wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie w 1937 r. Na początku wojny został aresztowany przez gestapo, uwięziony, a następnie przebywał w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Po wyzwoleniu z obozu przebywał w Rzymie, a następnie udał się na misje do Północnej Rodezji (Zambia). Pracując bardzo ofiarnie na rzecz ewangelizacji tworzył równocześnie podwaliny administracyjne wielu zambijskich misji. Przyjął święcenia biskupie w 1955 r., a w 1959 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą Lusaki. W 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł 28 września 2007 r. Lusace w Zambii. 26 marca 2008 r. powołano w Majdanie Królewskim Fundację im. Ks. kard. Adama Kozłowieckiego Serce bez granic, która ma na celu rekonstrukcję pałacu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej, utworzenie Centrum Misyjnego oraz propagowanie idei misyjnych pośród młodego pokolenia poprzez przybliżanie sylwetki i działalności misyjnej kard. Kozłowieckiego.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)