Rozpoczęty przed 14 miesiącami konkurs poświęcony osobie księdza Infułata Marcina Popiela został zakończony 2 marca 2003 roku. W homilii podczas Mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Szewnej, któremu ks. Popiel poświęcił całe swoje życie, biskup Andrzej Dzięga podkreślił niezwykle ważną rolę duszpasterza, który zawsze powinien dbać o swoich parafian, pozwolić im wyjść na dobrą drogę, odnaleźć Światło Boże. "Lecz - jak powiedział biskup sandomierski - dzieło, którego dokonał ks. Popiel było dokonane nie tylko przez niego, ale przez szereg osób pełnych zapału, miłości i wiary, których ks. Infułat potrafił porwać i zarazić swoją postawą."
Ksiądz Marcin Popiel od 1946 r. pełnił obowiązki wikariusza parafii Szewna, a od roku 1964 proboszcza. Był człowiekiem szalenie skromnym, emanującym dobrocią. Całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom. Każdy, kto miał z Nim kontakt wspomina ks. Popiela bardzo ciepło, jako charyzmatycznego i bardzo pracowitego człowieka, który dbał o swoich parafian. Najważniejszy dla Niego był rozwój życia religijnego, zawsze starał się wszczepiać w ludzkie serca wiarę i nadzieję. Pomógł bardzo wielu ludziom odnaleźć swoją drogę życiową. W latach 80-tych dzięki Jego inicjatywie na terenie parafii Szewna dostępne były różne zagraniczne leki, o które w tamtych czasach było trudno w aptekach, bądź były drogie, organizował dla ludzi chorych spotkania ze słynnym uzdrowicielem Harrisem.
Wierni wraz z biskupem przy grobie ks. Popiela na pobliskim cmentarz odmówili krótką modlitwę, a następnie udali się do Kałkowa na uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród. Uczniowie z II LO im. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "Wybierz życie z Chrystusem". Uroczystość uświetniła obecność władz powiatowych i miejskich a przede wszystkim rodziny bohatera spotkania oraz autora książki "Wyprzedził swój czas" poświęconej ks. Popielowi - ks. Jana Pałygi.
Uczestnikom konkursu wręczono nagrody książkowe, a 14 osób, które zajęły I miejsce otrzymało nagrody rzeczowe: rowery, plecaki, namioty, aparaty fotograficzne. Najlepsze w konkursie okazały się: Elżbieta Forma, Agnieszka Wojtyła, Krzysztof Łucki, Agnieszka Prokop, Angelika Jop, Justyna Gorlicka, Małgorzata Grela, Ewelina Loranty, Joanna Żeber, Grzegorz Wodyński, Justyna Bryła, Jakub Nowak, Anna Pietrzkiewicz i Agnieszka Wilczyńska.
Konkurs obejmował dwa etapy, a na końcową ocenę złożyła się suma punktów uzyskanych w obydwu częściach. Wszystkie prace z pierwszego etapu zostały poddane wnikliwej analizie dwóch recenzentów i otrzymały dwie niezależne oceny. W konkursie brali udział uczniowie ze szkól podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z trzech powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego i staszowskiego.
W pierwszym etapie uczestniczyło 210 uczniów, którzy nadsyłali prace w czterech kategoriach: historycznej, literackiej, dziennikarskiej oraz plastycznej. Złożono 213 prac indywidualnych i zespołowych. Nadesłane prace recenzenci ocenili jako niezwykle wartościowe. Szczególne znaczenie miały przede wszystkim prace w formie wywiadów i wspomnień. Pozwoliły one poznać nieznane niejednokrotnie fakty z życia ks. Popiela, a także subiektywne odczucia osób, które stykały się z Nim w latach jego pracy duszpasterskiej.
Do II etapu konkursu, który odbył się 15 lutego 2003 r. zgłosiło się 181 uczniów. Ta część konkursu obejmowała 60 minutowy test wiedzy o ks. Infułacie Marcinie Popielu. Wszyscy uczniowie z II etapu otrzymali nagrody. I miejsce zajęło 14 uczniów, II miejsce 33 uczniów a III miejsce - 77 uczniów.
Ks. Paweł Anioł