
Sandomierskie obchody Święta Niepodległości

Jednym z wydarzeń obchodów Dnia Niepodległości było otwarcie Izby Pamięci, poświęconej bohaterom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Poprzedziła je modlitwa w intencji Ojczyzny odmówiona przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Kwiaty złożono przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów oraz na grobach sandomierskich bohaterów.
Pamiątki po Jałowieckich ułanach od lat gromadzili członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, którzy zabiegali także o wygospodarowanie miejsca na ich wyeksponowanie. Izbę Pamięci urządzono w Kamienicy Oleśnickich na Starym Mieście. - Od 10 lat czerpiemy z ułańskich tradycji tworząc kawaleryjski ośrodek. W ostatnim czasie udało się zgromadzić ciekawą kolekcję oryginalnych eksponatów oraz replik. Są to mundury reprezentacyjne i bojowe, repliki karabinów, szabli, medale, odznaki pułkowe, hełmy, kulbaki, manierki oraz proporce. Część eksponatów pochodzi od rodzin żołnierzy mieszkających w naszym regionie i w województwie podkarpackim - poinformował Karol Bury kasztelan chorągwi sandomierskiej. Zgromadzono też fotografie ułanów i ich dowódców. Najwięcej pamiątek pochodzi od rodzin ułańskich z ziemi sandomierskiej min. Władysława Belina-Prażmowskiego, Stanisława Grzmot- Skotnickiego czy Antoniego Jabłońskiego i wielu innych znanych ułanów, którzy później służyli we Lwowie w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
W bazylice katedralnej Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił biskup senior Edward Frankowski. Do wspólnej modlitwy włączyli się przedstawiciele policji, wojska, szkół oraz władz samorządowych z burmistrzem miasta Jerzym Borowskim oraz starostą Stanisławem Masternakiem. Podczas homilii bp E. Frankowski przypomniał o potrzebie pielęgnowania patriotycznego ducha narodu polskiego. Wskazał także na współczesne zagrożenia suwerenności i tożsamości Ojczyzny. Po Mszy świętej uczestnicy przeszli pod pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów, aby oddać cześć poległym żołnierzom walczącym za Ojczyznę. Przy pomniku odbyły się okolicznościowe przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, po czym odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową . Około 30 delegacji kombatanckich, służb mundurowych stowarzyszeń i różnych organizacji złożyło wieńce. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z sandomierskiej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, rycerze oraz Sandomierska Orkiestra Dęta, która na zakończenie wystąpiła z koncertem pieśni patriotycznych.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)