
75 lat istnienia nowicjatu franciszkanek

Jubileusz 75. lecia utworzenia nowicjatu świętowało Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego 16 maja 2008 roku, w święto św. Andrzeja Boboli. Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marian Zimałek. Do grona koncelebransów zaproszeni byli kapłani związani z nowicjatem, w przeszłości lub obecnie, przez pełnienie posługi sakramentalnej, wykładowcy i kapelani, a tworzyli go: ks. Zygmunt Gil, ks. Zygmunt Niewadzi, ks. Jacek Beksiński, ks. Leon Siwecki, ks. Krzysztof Rusiecki, ks. Andrzej Rusak, ks. Dariusz Sidor i kapelan domu generalnego - ks. Zbigniew Kata.
W homilii bp Zimałek zbierając pięknie wszystkie ważne akcenty tego dnia, a więc jedność wyznawców Chrystusa, której tak wielkim apostołem był Patron dnia, nabożeństwo jakie musiał żywić do niego bł. Antoni Rewera, skoro akurat ten dzień wybrał na początek nowicjatu dla nowopowstającej wspólnoty zakonnej, wyakcentował przede wszystkim ten fakt, że św. Andrzej Bobola był zakonnikiem oraz znaczenie nowicjatu w życiu zakonnym. "Rocznica utworzenia nowicjatu to bardzo ważne wydarzenie. Nowicjat spełnia bowiem fundamentalną rolę w zjednoczeniu kandydatki z Bogiem i zgromadzeniem. Owocuje on potem przez wszystkie lata życia zakonnego". Głównymi adresatkami jubileuszowej modlitwy była obecna wspólnota postulantek i nowicjuszek, ale do udziału w jubileuszowej uroczystości w sposób szczególny zaproszone też były wszystkie dotychczasowe mistrzynie. Jeden z kapłanów sprawował Mszę Świętą w ich intencji - o Bożą pomoc dla żyjących i o życie wieczne dla zmarłych. Od początku nowicjatu, obecna mistrzyni jest już trzynastą z kolei.
Przełożona generalna, dziękując Bogu i ludziom za dar tego jubileuszu zaznaczyła, że: "Jubileusz, który dzisiaj świętujemy nie jest jeszcze bardzo czcigodny, a sama data - 16 maja - nigdy dotychczas nie była szczególnie w zgromadzeniu eksponowana. Za początki istnienia zgromadzenia przyjęto początek działalności Towarzystwa Domu Ludowego pw. św. Franciszka w Sandomierzu, czyli 4 X 1928 r. Niemniej wydaje się, że tak naprawdę wszystko się zaczęło dopiero wtedy, kiedy ojciec Antoni Rewera oddzielił zarząd schroniska tercjarskiego przy TDL od zarządu sandomierskiej kongregacji tercjarskiej. W kronikach zgromadzenia zapisano wówczas, że 16 maja 1933 r. s. Aniela Osmala została wybrana już tylko przełożoną Domu Towarzystwa i odtąd można było przyjmować młode dziewczęta do opieki nad chorymi i podeszłymi w latach tercjarkami, rezydentkami schroniska. Wydobywając z dziejów zgromadzenia tę właśnie datę pragnęłyśmy podziękować Bogu za wszystkie dotychczasowe powołania do zgromadzenia i prosić żarliwie o nowe, wyrazić wdzięczność za formatorki i prosić, aby zawsze były w zgromadzeniu osoby zdolne prowadzić młode pokolenie drogami założycielskiego charyzmatu bł. Antoniego Rewery". Dziękując zaś przybyłym gościom, słowa szczególnej wdzięczności skierowała do bp. Zimałka, który podjął trud tej posługi pomimo słabego jeszcze zdrowia. Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewano dziękczynny hymn "Te Deum laudamus", a biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa. Po zakończonej liturgii odbyło się jeszcze spotkanie wspólnotowe w refektarzu, gdzie młodzież podzieliła się ze wszystkimi radością swego powołania. Ze względu na słabe jeszcze siły biskupa Mariana, młodzież zrezygnowała z przedstawienia przygotowanej na tę okoliczność inscenizacji. Świętowanie rocznicy powstania nowicjatu było drugą już z kolei stacją obchodów Roku Jubileuszowego w zgromadzeniu, który rozpoczęto 14 kwietnia br. podczas czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.
S. Klara Halina Radczak CFS, s. Marzena Wągrodzka CFS