
Niezwykły dar: Ogień Miłosierdzia

W poniedziałek 19 kwietnia sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim zgromadziło 30 kapłanów z bp. sandomierskim Andrzejem Dzięgą na czele, Rodzinę Radia Maryja, wiernych z Ostrowca i wielu parafii diecezji sandomierskiej i radomskiej m.in. Włostowa, Iwanisk, Trójcy, Sandomierza. Szczególnymi gośćmi byli ks. infułat Jan Zając, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, który wygłosił okoliczościową homilię i jego zastępca ks. dr Franciszek Ślusarczyk. Kustosze z łagiewnickiego światowego Centrum Bożego Miłosierdzia przywieźli dla ostrowieckiej świątyni niezwykły dar: Ogień Miłosierdzia.
Jak powiedział ks. infułat Jan Zając, ten niezwykły ogień został zapalony po raz pierwszy 16 grudnia 2003 r. w prywatnej kaplicy Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie od wiecznej lampki przed Najświętszym Sakramentem. Stamtąd ogień - symbol Miłości Miłosiernej trafił do Łagiewnik, a w pierwszą rocznicę ustanowienia przez bp. sandomierskiego diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia znalazł się w Ostrowcu. Ksiądz kustosz podkreślił również szczególne i bliskie związki bp. Andrzeja Dzięgi z łagiewnickim sanktuarium.
Sanktuarium w Łagiewnikach odwiedza rocznie 1,7 mln osób z ponad 50 krajów świata. W ostatnią Niedzielę Bożego Miłosierdzia Łagiewniki zgromadziły ponad 120 tys. wiernych, którzy uczestniczyli m.in. w uroczystym poświęceniu przez kard. Franciszka Macharskiego kaplicy wieczystej adoracji. Obecnie w sanktuarium trwa przygotowanie wystroju dolnej części bazyliki, gdzie znajdzie się 5 kaplic. Odbywają się także prace wykończeniowe auli Jana Pawła II.
Ks. Roman Bogusław Sieroń (e-mail)