
Poświęcenie witraży w Osieku

W niedzielę 15 listopada ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia 10 witraży w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Osieku oraz pomnika Jana Pawła II w Pliskowoli wraz z pracami, które zostały wykonane we wnętrzu miejscowej kaplicy noszącej wezwanie Miłosierdzia Bożego.
Na wspólną modlitwę z ordynariuszem, sprawowaną w kościele parafialnym w Osieku o godz. 10, przybyli licznie wierni oraz kapłani z dekanatu. W wygłoszonej homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do tematyki witraży przedstawiających Osiem Błogosławieństw, które Jezus wygłosił podczas Kazania na Górze. Ordynariusz podkreślił, że nauka Jezusa w nich zawarta winna być regułą życia dla każdego chrześcijanina. "Czerpiąc natchnienie z Pisma Świętego oraz z tych witraży, które dzięki waszym staraniom upiększyły parafialną świątynię, należy przyjąć Osiem Błogosławieństw jako życiowe drogowskazy" - zwrócił się do zebranych bp Nitkiewicz. "Realizując tę Chrystusową naukę przyczynimy się do tego, że my sami, a także świat, w którym żyjemy stanie się piękniejszy" - podkreślił ordynariusz sandomierski, a następnie wyjaśnił naukę poszczególnych wezwań Chrystusa. Na zakończenie Eucharystii bp Nitkiewicz dokonał poświęcenia powstałych w latach 2006-2009 witraży, które zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa, a wykonał Bogusław Szczekan. Ich fundatorami byli prywatni sponsorzy oraz parafianie. W prezbiterium świątyni zostały umieszczone witraże przedstawiające Sługi Boże: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, natomiast w nawach bocznych i głównej, witraże mówiące o Ośmiu Błogosławieństwach, ukazujące również postaci świętych, którzy realizowali je w swoim życiu.
Po Eucharystii, którą uświetniła orkiestra górnicza z "Siarkopolu", ordynariusz sandomierski w asyście księdza proboszcza Henryka Podgórskiego oraz księży wikariuszy Jana Kardasia i Zbigniewa Kozieła, udał się do kaplicy dojazdowej w Pliskowoli, gdzie po modlitwie w wypełnionej po brzegi świątyni, dokonał poświęcenia owoców prac wykonanych przez ofiarnych mieszkańców. Złożyły się na nie: malowanie kościoła, wykonanie ołtarzy bocznych oraz ołtarza soborowego, a także budowa pomnika Jana Pawła II, który stanął przed wejściem do kaplicy.
Ks. Michał Szawan