
Rekolekcje dla rolników na falach Radia Maryja

W parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie przez cztery dni trwały rekolekcje adwentowe dla rolników i mieszkańców wsi. Rozważania rekolekcyjne na temat: Wieś strażniczką wiary, głoszone przez bp. Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporowskiej na Ukrainie, były transmitowane przez Radio Maryja. Podczas rekolekcyjnych rozważań bp J. Sobiło mówił o wartości wiary w codziennym życiu i pracy rolnika, która prowadzi go do osobistego spotkania z Bogiem Stwórcą i dawcą życia. - Kiedy ma się wiarę, to wszystko inne da nam Bóg. Jej nie można kupić za żadne pieniądze - mówił kaznodzieja. Rekolekcjonista poprowadził także rachunek sumienia, jako przygotowanie do adwentowej spowiedzi. - Bóg mówi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, a my dziś mamy horoskopy, talizmany, wierzymy w zabobony, gusła i chodzimy do wróżki, a na półce mamy Harrego Pottera, który jest wstępem do magii. To wszystko czyni w nas spustoszenie. Nie ma rzeczy neutralnych. Jest Bóg i Jego przeciwnik. Albo oddajemy cześć Bogu albo temu, który jest przeciwnikiem Boga. Trzeba to sobie uświadomić, wyrwać to z siebie i z tego się wyspowiadać - mówił bp J. Sobiło.
Podczas sobotniej Eucharystii rekolekcjonistów odwiedził bp Edward Frankowski przewodnicząc Eucharystii. W ramach rekolekcji, w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w odbyło się spotkanie rolników z parlamentarzystami na temat obecnej sytuacji polskiej wisi oraz warunków pracy rolnika na tle ogólnej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Rekolekcje zakończyły się niedzielną Mszą świętą, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Zwracając się do obecnych i radiosłuchaczy ordynariusz sandomierski podkreślił wartość rekolekcji, jako czasu troski o wiarę, bez której życie staje się trudniejsze, niebezpieczne, ponure. - Hasło tegorocznych rekolekcji Wieś strażniczką wiary jest jednocześnie zadaniem, jakie na siebie przyjmujecie wobec innych. Nie brakuje niestety ludzi wywodzących się ze środowiska wiejskiego, którzy po przeniesieniu się do miasta lub na emigracji, zachwycili się tym, co ma jedynie pozory wolności i piękna. Kiedy na święta wrócą do rodzinnych domów, pomóżcie im wrócić do korzeni. Polska wieś jest nadal strażniczką wiary, a przez to również wartości moralnych, szlachetności, solidarności. Niech tak będzie nadal - mówił bp Nitkiewicz. Podczas Mszy świętej do Bractwa św. Izydora, patrona rolników, zostało przyjętych 15 rolników z Godziszowa, którzy w imieniu wszystkich rolników i mieszkańców wsi odmówili akt zawierzenia Matce Bożej. Na koniec pasterz diecezji złożył uczestnikom rekolekcji oraz radiosłuchaczom życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)