
Bp Nitkiewicz: Prawdziwa mądrość to zjednoczenie z Bogiem

W Klimontowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Teresy z Avila, którym przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii, która sprawowana była w kościele parafialnym pw. Św. Józefa 15 października o godz. 12, uczestniczyli uczniowie oraz grono pedagogiczne miejscowych palcówek oświatowych: gimnazjum im. Jana Pawła II, szkoły podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami wypełnili świątynię po brzegi. Pasterza diecezji sandomierskiej powitał proboszcz parafii ks. kan. Adam Nowak oraz dyrektor gimnazjum Małgorzata Kordyka.
W wygłoszonej homilii ordynariusz zwrócił się przede wszystkim do obecnych na modlitwie uczniów szkół ukazując im znamiona prawdziwej mądrości. "Pismo Święte uczy nas dzisiaj, że mądrość to coś więcej niż wiedza i inteligencja. To umiejętność życia w harmonii z Panem Bogiem, z sobą samym i z drugim człowiekiem" - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując do czytań lekcyjnych ukazujących osobę słynącego z mądrości króla Salomona. "Człowiek mądry to taki, który żyje według Prawa Bożego, zgodnie z inspiracjami Bożymi. Tych Bożych inspiracji może dostarczać nam Pismo Święte, nauczyciel w szkole, a także nasze sumienie, kształtowane na modlitwie z Bogiem" - podkreślił ordynariusz. Biskup Nitkiewicz nawiązał również do osoby patronki dnia, św. Teresy z Avila, której mottem były słowa: "Chcę widzieć Boga". - "W pozostawionych po sobie książkach porównywała ona drogę duchową człowieka do pałacu z wieloma salami, w którym człowiek przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego, aż do Sali Tronowej, gdzie przebywa Król, czyli Bóg (...). Otóż według św. Teresy, nasza chrześcijańska droga do osiągnięcia zjednoczenia z Bogiem i do otrzymania Jego mądrości, jest podobna i składa się z wielu etapów" - wyjaśniał ordynariusz. Biskup podkreślił również, że warunkiem koniecznym do zdobycia mądrości jest codzienna modlitwa i zachęcił dzieci i młodzież, aby mieli ją na stałe wpisaną w program każdego dnia. Na zakończenie ordynariusz podziękował obecnym księżom, nauczycielom, parafianom, a w sposób szczególny dzieciom i młodzieży za liczą obecność w świątyni.
Przed Mszą świętą młodzież z gimnazjum im. Jana Pawła II wręczała wszystkim przychodzącym do kościoła cytaty z przemówień Papieża Polaka w celu rozpowszechniania jego nauczania. Ponadto Mszy świętej towarzyszyła wystawa najpiękniejszych prac konkursu zatytułowanego "Strefa słowa i obrazu", który również dotyczył papieskiego nauczania.
Ks. Michał Szawan