
Sandomierz żegna swego Obywatela Ojca Św.

W poniedziałek, 4 kwietnia br. o godzinie 12.00 na sandomierskich Rybitwach odbyły się uroczystości żałobne z racji odejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II "WIELKIEGO", Honorowego Obywatela Sandomierza. Udział w nich wzięło kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież wchodząca w skład sandomierskich szkół. Obecni byli także goście spoza Sandomierza. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitały Władze Miasta na czele z burmistrzem Jerzym Borowskim, przewodniczącym Rady Miasta Ryszardem Lewandowskim oraz biskup Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji sandomierskiej, który przewodniczył nabożeństwu.
Pod papieskim krzyżem, w miejscu pamiętnej celebry 12 czerwca 1999 r. udekorowanymi na te chwilę flagami Watykanu, Polski i Sandomierza spowitymi kirem, zebrali się biskupi sandomierscy, duchowieństwo, władze miejskie i samorządowe, wojsko, policja i strażacy, rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, młodzież organizacji Strzelec, harcerze a także młodzi z sandomierskich szkół i mieszkańcy miasta. Bardzo uroczyście prezentowało się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych oraz delegacje z kwiatami i zniczami.
Rozważania oparte na katechezach Jana Pawła II przed uroczystością prowadził ks. Jan Biedroń, rektor WSD w Sandomierzu a towarzyszył mu chór Collegium Gostomianum. Na wstępie burmistrz miasta Sandomierza wygłosił przemówienie, w którym powiedział m.in.: - Odszedł do domu swego Ojca jeden z największych chrześcijan wszechczasów, a nasz Honorowy Obywatel Sandomierza. (...) Wraz z całym światem jesteśmy wdzięczni Bogu Najwyższemu za to, że dał nam Karola Wojtyłę - Ojca Świętego Jana Pawła II. Radujmy się, że było nam dane żyć z Nim w Jego czasach. (...) Wyrazem ogromnej miłości i najgłębszego szacunku dla naszego Papieża, a zarazem wielkim honorem i zaszczytem dla obecnych i przyszłych pokoleń Sandomierzan, było podjęcie przez Radę Miasta Sandomierza w dniu 28 marca 1997 roku uchwały, na mocy której nadano Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. (...) Odszedł, ale w nas nigdy nie umrze. On zawsze był, jest i będzie.
Następnie biskup sandomierski Andrzej Dzięga, gdy Sandomierz w osobach jego władz żegnał śp. umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, powiedział pod papieskim krzyżem na Rybitwach: "Tu już nie chodzi o słowa moje, chodzi o tę szczególną nić, która poprzez to miejsce ciągle Ciebie łączy z Janem Pawłem II. Bo w tym miejscu jest ślad Jego stopy, w tym miejscu jest znak Jego obecności, i jest Jego modlitwa, i jest Jego słowo, i jest Jego błogosławieństwo. I w tych dniach, które przeżywamy, aż do niedzieli włącznie, do 10 kwietnia chciałbym wszystkich Was prosić, odkładajmy jeszcze statystyki, odkładajmy jeszcze podsumowania, a trwajmy na modlitwie, aby ta więź pomiędzy Twoim sercem i osobą Jana Pawła II umocniła się w Tobie i we mnie, bo te dni są po to. I dlatego trwamy w świątyniach całej diecezji razem z braćmi i siostrami na całym świecie na liturgiach Mszy św. Teraz w tym miejscu gromadzimy się na wspólną modlitwę, na modlitwę szczególnie umiłowaną przez Ojca Świętego. To będzie i różaniec, i to będzie wsłuchanie się w rozważania biblijne, w nauczanie i w przekaz Jana Pawła II. Cieszę się, że tu przybywaliśmy od pierwszych godzin na wiadomość o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Cieszę się z tych setek i tysięcy, które się w tym miejscu pojawiły wczoraj w różnych porach dnia. I cieszę z obecności w tym momencie wszystkich was i to z obecności tak uroczystej. Niech się ta uroczysta chwila spotkania stanie jedna wielką modlitwą".
Na apel i wezwanie pasterza diecezji sandomierskiej wszyscy zebrani odmówili część chwalebną różańca, a potem wysłuchali treści homilii śp. Jana Pawła II z Sandomierza odczytaną fragmentami przez rajców miejskich. Następnie delegacje oficjalne i wszyscy zebrani złożyli wieńce, kwiaty i zapalone znicze pod portretem śp. Jana Pawła II oraz wokół krzyża - pomnika "Mocni wiarą".
Ks. Roman Bogusław Sieroń (e-mail)