
Zakończyła się prezentacja wystawy Oblicze Boga

Zakończyła się prezentacja wystawy i albumu pt. "Oblicze Boga", ukazujących pamiątkowe obrazki Jana Pawła II wydane z okazji uroczystości Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego w ciągu 25 lat pontyfikatu. Kuratorem wystawy i redaktorem albumu wydanego przez Drukarnię WSD w Rzeszowie był ks. Jacek Uliasz. Prezentacja wystawy wykonanej przez Sylwię Węglińską oraz promocja albumu odbyły się w muzeach diecezjalnych w Sandomierzu i Rzeszowie, w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz parafiach diecezji sandomierskiej: Tarnobrzeg (św. Barbary, Matki Bożej Nieustającej Pomocy), Stalowa Wola (Matki Bożej Królowej Polski, Opatrzności Bożej), Ożarów, Ostrowiec Świętokrzyski (Matki Bożej Saletyńskiej), Huta Komorowska oraz w Tarnowie (Miłosierdzia Bożego), w Rzymie (Domus Pacis, Międzynarodowy Kongres Akcji Katolickiej 30.08-5.09.2004) i w trakcie inauguracji roku akademickiego w ukraińskich seminariach diecezji żytomiersko-kijowskiej, lwowskiej i kamieniecko-podolskiej.
Dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony został na rzecz Funduszu Wspierania Wychowania Dzieci i Młodzieży "PATRIA" istniejącego przy KSM diecezji sandomierskiej. Fundusz istnieje od 8 czerwca 2002 r. i wspiera działania skupiające się wokół obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, programów wychowujących w duchu patriotycznym oraz pomocy materialnej dla ubogich dzieci i młodzieży. Fundusz "PATRIA" organizuje akcje, szczególnie 3 maja i 11 listopada każdego roku, i wspomógł, w miarę swoich możliwości, Dom Samotnej Matki w Ostrowcu Świętokrzyskim, dofinansował wycieczki dzieci z Bukowej k. Staszowa oraz Drużyny Harcerskiej Niepełnosprawnych ze Stalowej Woli, obiady w Szkole Podstawowej w Hucie Komorowskiej oraz pomógł w trudnych sytuacjach materialnych pojedynczym dzieciom z południowo-wschodniej Polski.
Wystawa i album ukazując pamiątkowe papieskie obrazki, które wydaje Tipografia Poliglotta Vaticana, podpowiada służebną rolę sztuki wobec głoszenia Dobrej Nowiny. Działalność artystyczna ma bowiem swój sens i miejsce nie tyle w galeriach, ale przede wszystkim staje się świadectwem wiary niosąc ewangeliczne przesłanie. Obrazki o różnych wymiarach (od największych 16,5/21 cm, po najmniejsze 7,5/12 cm) jednocześnie w języku łacińskim oraz polskim, w układzie pionowym lub poziomym, stają się nie tylko wspaniałym prezentem Ojca Świętego ale ukazują przede wszystkim istotę świętowania. Obrazki mają swój walor artystycznego przeżycia, jednakże tak jak ich pierwowzory są pomocą w podziwie nad Bożymi tajemnicami. Jako zebrana kolekcja, stanowią jedną całość zestawioną w układzie przeżywanych rok po roku tajemnic zbawienia, jest świadectwem wiary artystów - tych, którzy widzą "stojąc na progu Księgi".
Ks. Jacek Uliasz, ks. Dariusz Woźniczka