70-lecie swojego istnienia przeżywała 4 października br., w uroczystość odpustową św. Franciszka z Asyżu, parafia pw. św. Józefa w Sandomierzu. Centralnym wydarzeniem dnia była dziękczynna Msza święta, której wieczorem przewodniczył bp Marian Zimałek. W homilii obok św. Franciszka z Asyżu ukazał postać bł. Antoniego Rewery, pierwszego proboszcza, który przed 70 laty w 1934 roku tu zaczynał pracę duszpasterską. Kierując się duchem franciszkańskim, skupiał parafian w liczne wspólnoty modlitewne, stowarzyszenia i organizacje, co wpłynęło na ożywienie parafii.
Przed południem Mszę świętą celebrował najstarszy z byłych wikariuszy ks. Stanisław Wrocławski z Radomia, a homilię wygłosił najmłodszy proboszcz spośród byłych wikariuszy ks. Piotr Mazurkiewicz. Ukazał w niej postać św. Franciszka, jego aktualność w czasach współczesnych oraz zachęcił do naśladowania go. Do celebrowania Eucharystii byli zaproszeni kapłani pracujący w parafii św. Józefa w ciągu ostatnich 70 lat. W sumie było ich 52, z których 15 zmarło.
Św. Franciszek jest drugorzędnym obok św. Józefa patronem parafii. Do uroczystości 70-lecia wierni zostali przygotowani przez specjalne kazania okolicznościowe, które głosił przez dwie niedziele ks. Zygmunt Niewadzi, proboszcz parafii. W uroczystości wzięli udział m.in. profesorowie Seminarium Duchownego wraz z alumnami, proboszczowie sandomierscy oraz siostry zakonne.
Życie religijne w parafii św. Józefa skupia się w poreformackim kościele zbudowanym wraz z klasztorem w XVIII w., którego konsekracja odbyła się w 1690 roku. Do czasu kasacji zakonu reformatów w roku 1864, kościół św. Józefa był żywym ośrodkiem życia religijno-duchowego. Po kasacji zakonu troskę o kościół przejęli wikariusze – rektorzy, którymi byli głównie profesorowie Seminarium Duchownego. W 1934 roku bp Włodzimierz Jasiński przeniósł parafię z katedry do kościoła św. Józefa, w której pierwszym proboszczem był ks. Antoni Rewera. W 1942 roku ks. Rewera zostaje aresztowany przez Niemców i wywieziony do Oświęcimia, a następnie do Dachau, gdzie w tym samym roku umiera. Jego następcą został ks. Włodzimierz Młodożeniec, a od roku 1946 ks. Seweryn Krzysztofik. W roku 1974 proboszczem zostaje ks. Bogumił Polinceusz, a po jego odejściu ks. Zygmunt Niewadzi.
Obecnie parafia liczy 4600 wiernych. Duszpasterską posługę pełni proboszcz i dwóch wikariuszy. Wspomagają ich trzy siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Na terenie parafii są 3 szkoły ponadgimnazjalne, 2 szkoły podstawowe i 3 przedszkola, w których w sumie naucza 13 katechetów. Wierni świeccy zdobywają formację religijną i współpracują w duszpasterstwie w kilkunastu stowarzyszeniach, grupach i wspólnotach parafialnych.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)