
Opatowskie uroczystości ku czci św. Marcina

W opatowskiej kolegiacie 11 listopada 2011 roku obchodzono uroczystości związane ze świętem patronalnym kapituły, parafii i miasta poświęconych św. Marcinowi z Tours. Wspólna Eucharystia, która była także dla lokalnej społeczności momentem upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziła członków kapituły kolegiackiej, władze samorządowe powiatowe i gminne, przedstawicieli związków kombatanckich, liczne poczty sztandarowe reprezentujące związki, organizacje i instytucje państwowe, harcerzy oraz rycerzy chorągwi sandomierskiej i opatowskiej. Wspólnej modlitwie przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii ks. Krzysztof Kida wskazał na konieczność rozwijania i pielęgnowania w sobie wartości patriotycznych. - Być dzisiaj Polakiem i patriotą, nie tylko oznacza, ale i wymaga poszanowania naszych narodowych zwyczajów i tradycji. Dołożenia trudu do przekazywania wiary ojców, szerzenia zgody i współpracowania dla dobra naszych parafii, szkół, miast, gmin i całego kraju - mówił kaznodzieja.
Podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Marcina, biskup ordynariusz wręczył pierwszy tytuł, ustanowionego w ostatnim czasie wyróżnienia, dla osób działających w zakresie dobroczynnej i zaangażowanych w dzieło miłosierdzia w Opatowie na wzór św. Marcina. Tegorocznym laureatem wyróżnienia został Stanisław Malinowski, wspierający liczne lokalne dzieła charytatywne. Odnosząc się do patrona miasta i parafii bp K. Nitkiewicz podkreślił także patriotyczny charakter uroczystości wskazując na potrzebę troski o wartości narodowe, które swoje źródło biorą w chrześcijańskich korzeniach państwa. - Historia św. Marcina, żołnierza, a potem biskupa mówi nam, że wierność Chrystusowi oraz ideałom Ewangelii, pomaga lepiej pełnić służbę publiczną, czyni ją bardziej szlachetną i bliższą człowiekowi. To samo można powiedzieć o innych zadaniach i obowiązkach, które wykonujemy na co dzień. Rozwijając nasze życie religijne, przyczyniamy się więc do dobra i pomyślności całej naszej ojczyzny. Pielęgnując wartości chrześcijańskie i wyrastającą z nich narodową tradycję troszczymy się o narodowego ducha, który winien być mocny i wyrazisty. W przeciwnym wypadku, chociaż formalnie zachowamy naszą niepodległość będziemy stopniowo tracili suwerenność w różnych dziedzinach - mówił do zgromadzonych bp Krzysztof Nitkiewicz. - Zgodnie z naszą wielowiekową polską tradycją jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy myślą inaczej lub urodzili się gdzie indziej i wychowali w innej kulturze. Cenimy ich wysiłki dla wspólnego dobra. Mamy jednak prawo domagać się, aby uszanowali naszą narodową i katolicką tradycję. Niech motto wypisane na tysiącach polskich sztandarów i pomników: Bóg, honor i Ojczyzna, nabierze głębokiego sensu i przełoży się na codzienne życie - dodał ordynariusz.
Opatowska parafia od wieków czci św. Marcina, jako swojego patrona. Ważną datą był także rok 2009, kiedy to Stolica Apostolska uczyniła świętego biskupa z Tours patronem miasta. - Czczony od wieków w piastowskiej świątyni św. Marcin patronuje także obecnie naszemu miastu. To jemu powierzamy sprawy parafian i wszystkich opatowian. On uczy nas miłości miłosiernej, którą sam praktykował dzieląc się z potrzebującymi. W naszej wspólnocie staramy się naśladować naszego patrona w zakresie cnót społecznych i obywatelskich, świadcząc miłosierdzie wobec ubogich, udzielając pomocy potrzebującym. Ponadto parafianie dają wyraz swojego kultu w comiesięcznej modlitwie zanoszonej przez wstawiennictwo naszego orędownika czy też rokrocznie pielgrzymując do miejsc związanych z jego życiem - tłumaczył ks. Michał Spociński, proboszcz kolegiaty w Opatowie.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)