
Pierwsze Europejskie Spotkanie Studentów w Rzymie

Ponad tysiąc młodych ludzi z 31 krajów Europy wzięło udział w Pierwszym Europejskim Spotkaniu Studentów zorganizowanym w Rzymie przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE), w dniach 9-12 lipca 2009 roku. Pod wspólnym hasłem "Nowi uczniowie z Emaus. Być chrześcijaninem w Uniwersytecie" europejscy studenci mieli okazję wspólnie celebrować liturgię, spotkać się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, a także wziąć udział w prelekcjach i w spotkaniach w różnych grupach językowych. Podstawą do wspólnych rozważań był fragment Ewangelii wg św. Łukasza, opowiadający o uczniach zdążających do Emaus, którzy, aczkolwiek nie od razu, rozpoznają swojego Mistrza (Łk 24, 13-35). Historia tego spotkania Chrystusa z uczniami była kanwą zwłaszcza dla pracy w grupach językowych. W ramach tych warsztatów studenci próbowali wspólnie zastanowić się nad problemami związanymi z współczesnym kryzysem, własnym spotkaniem ze Zmartwychwstałym w rzeczywistości uniwersyteckiej, sposobami świadczenia intelektualnej dobroczynności i dawania świadectwa. Osią dyskusji było określenie relacji pomiędzy wiarą a intelektem - fides et ratio. Inspiracje do dyskusji, oprócz tekstu Ewangelii Łukaszowej, dostarczały także słowa Ojca Świętego, homilie oraz prelekcje otwierające spotkanie. W swoim przemówieniu Ojciec Święty podkreślił rolę powiązania poznania intelektualnego i poznania oczami wiary: Tak jak w minionych wiekach, wiara wzywa do wnoszenia niezastąpionego wkładu w poznanie, które we współczesnym społeczeństwie stanowi prawdziwą siłę sprawczą rozwoju. Od wiedzy, ubogaconej doświadczeniem wiary, zależy zdolność narodów do patrzenia z nadzieją w przyszłość i przezwyciężenia pokusy czysto materialistycznego postrzegania naszej natury i historii. Ciekawe aspekty duchowo-intelektualnych poszukiwań ukazały również wykłady trzech wybitnych naukowców chrześcijańskich: prof. Alexandra Studnikina z Moskwy, prof. Philippe'a Nemo z Paryża oraz prof. Petera Kosłowski z Amsterdamu. Pierwszy z nich przedstawił powiązanie poznania intelektualnego z wiarą we współczesnej myśli Kościoła prawosławnego, drugi zaprezentował wartości wyznawane przez społeczeństwa europejskie i udowadniał ich chrześcijańskie pochodzenie, trzeci prelegent skupił się na udziale chrześcijan w budowaniu kultury, przy czym podkreślił, iż kultura katolicka nie może być kulturą niszową, lecz musi mieć udział w "całokształcie" kultury ludzkiej. Z ramienia Rady Konferencji Biskupów Europy nad całością spotkań sprawował pieczę przewodniczący CCEE do spraw uniwersyteckich ks. bp Marek Jędraszewski z Poznania.
Mimo iż Ojciec Święty często spotyka się zarówno z młodymi ludźmi, jaki i z ludźmi nauki, to obecne spotkanie było pierwszym tego rodzaju. Wyróżnia je możliwość czynnego uczestnictwa, wspólnej dyskusji problemów i poszukiwania nowych rozwiązań w ramach grup warsztatowych. Jest to kolejna inicjatywa, która potwierdza troskę Kościoła o wszechstronny rozwój swoich dzieci i wielki szacunek Kościoła dla rozumu i wiedzy. Świadczyć może o tym również wybór na miejsce spotkań modlitewnych dwóch najważniejszych bazylik rzymskich - św. Piotra i św. Jana na Lateranie, oraz kaplicy uniwersyteckiej Uniwersytetu Tor Vergata.
Spotkanie było istotnie szansą na wymianę międzynarodowych doświadczeń, choć drugą co do wielkości grupą narodowościową po Włochach byli Polacy. Budująca była obecność dużej reprezentacji Ukrainy oraz wypowiedzi osób zaangażowanych w duszpasterstwo akademickie w Moskwie, co jest dowodem na odradzanie się życia duchowego w krajach postkomunistycznych. Dużą rolę odegrały także indywidualne rozmowy, również w polskim gronie, które mogą zaowocować trwałą współpracą ośrodków akademickich z różnych miast Polski. Sama organizacja wspólnego wyjazdu na Spotkanie Studentów przyczyniła się także do pewnej integracji środowisk duszpasterskich. Reprezentacja diecezji sandomierskiej składała się 6 osób (Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli, Instytut Teologiczny w Sandomierzu), związanych z duszpasterstwem akademickim, które wyjechały do Rzymu w ramach grupy Magnificat Polonia, obejmującej duszpasterstwa z Lublina, Rzeszowa i Zamościa. Głównym organizatorem, dzięki któremu program podróży objął także Wenecję, Padwę, Florencję, Asyż, Bolonię, Wiedeń i Innsbruck, była s. Barbara Cholewa SJK, zaś opiekunem duchowym i jednocześnie przewodnikiem po włoskich miastach był ks. Jacek Zieliński, duszpasterz akademicki z Zamościa, za co należą im się wielkie podziękowania.
IG