
Będziemy bronić każdej polskiej duszy

Około tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego z terenu diecezji sandomierskiej przybyło do MDK w Stalowej Woli 10 czerwca 2009 roku na XII edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia". Radosne święto młodzieży poprzedziła Msza Święta w kościele Opatrzności Bożej, której przewodniczył ks. infułat Edmund Markiewicz. Jak podkreślił ksiądz infułat festiwal diecezji sandomierskiej wpisuje się, podobnie jak Spotkania Lednickie, w wielkie chrześcijańskie poruszenie młodzieży ostatnich dni, która, wielbiąc Boga modlitwą, śpiewem, tańcem, daje wyraz swej chrześcijańskiej wiary. Ks. dziekan Jerzy Warchoł życzył wszystkim uczestniczącym w festiwalu, by to dzieło było nadal dla nich źródłem radości, entuzjazmu, mobilizacji do wzbogacania wewnętrznego i dzielenia się tym z innymi.
Organizatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" jest Katolicki Dom Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach oraz Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży i Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, a także Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice".
- Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" jest jednym z ważniejszych przeżyć duszpasterskich i kulturalnych w naszej diecezji. Ma on już swoją historię, mocno zagościł w naszej rzeczywistości, w wielu środowiskach. Hasłem tegorocznego festiwalu są słowa "Będziemy bronić każdej polskiej duszy". W tym roku kapituła festiwalu odwiedziła 19 szkół ponadgimnazjalnych, w których zobaczyliśmy różnorodność form, od poezji, przez malarstwo, prezentacje multimedialne, spektakle słowno-muzyczne, pantomimę aż do widowisk teatralnych. Novum było sympozjum naukowe zorganizowane przez Liceum KEN z Zespołem Szkół Nr 6 w Stalowej Woli nt. "Kim jest dla mnie św. Paweł?" pod patronaten naukowym ks. dr. hab. Romana. B. Sieronia z KUL. Podsumowując, należy podkreślić ogromne zaangażowanie młodzieży, wychowawców, nauczycieli, otwartość dyrekcji wielu szkół i w sferze przeżyciowej troskę o kulturę chrześcijańską, patriotyzm i duchową stronę życia młodego człowieka. Osobiście jestem ubogacony nowymi doświadczeniami i dziękuję Bogu i ludziom, szczególnie pani dyrektor festiwalu Ewie Sęk za inicjatywę i inspirację - podkreślił ks. Bogdan Piekut, dyrektor referatu duszpasterstwa dzieci i młodzieży diecezji sandomierskiej, proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu, pełnomocnik do spraw festiwalu z ramienia bp. sandomierskiego Andrzeja Dzięgi, patrona festiwalu wespół z bp. Edwardem Frankowskim, wojewodą podkarpackim, kuratorami oświaty z wymienionych województw.
Festiwal rozpoczął się projekcją filmowej kroniki, na którą złożyły się fragmenty przedstawień, jakie kapituła konkursowa obejrzała podczas przeglądów w szkołach, przygotowana przez Artura Nosowskiego i Rafała Bieńkowskiego z "Stelli" Telewizji Kablowej w Stalowej Woli. Centralnym punktem festiwalowego finału był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" działającego przy Katolickim Domu Kultury "Arka" w Racławicach z programem religijno-patriotycznym w czterech obrazach: Na krakowskim Rynku, Duch Święty, Biało-czerwony, Polonez "Jeszcze Polska nie zginęła", nawiązujący do związków kultury polskiej z kulturą chrześcijańską oraz siły i trwania narodu polskiego. Teatr "Apostolos" z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Klimontowie ks. Wojciecha Zasady, poety, przedstawił spektakl "Regina Poloniae", ukazujący dzieje narodu polskiego w kontekście interwencji Matki Bożej w chwilach jego szczególnego zagrożenia. Na problemach współczesnej młodzieży w swym przedstawieniu skupili się uczniowie z I LO Collegium Gostomianum z Sandomierza pod kierunkiem Danuty Paszkowskiej.
Organizatorzy "Eutrapelii" wręczyli podziękowania, tzw. laury oraz nagrody delegacjom szkół, które wzięły udział w festiwalu. 25 uczestników uzdolnionych muzycznie i wokalnie otrzymało nagrody specjalne od dyrektora festiwalu, zaproszenie na obóz wypoczynkowy wraz z zespołem "Racławice" w Skorodnem i udział w warsztatach artystycznych.
- Hasło tegorocznego festiwalu "Eutrapelia" nawiązuje do pieśni pt. "O Wielka Matko Boga i człowieka", śpiewanej jako Śluby Jasnogórskie. W okresie nawiedzenia Matki Bożej w Świętym Wizerunku Jasnogórskim w diecezji sandomierskiej, w trosce o duchowy kształt naszej Ojczyzny, o wychowanie młodych pokoleń Polaków i obronę polskości stworzyliśmy program tego festiwalu pod kątem opieki Królowej Polski i zawierzenia Jej spraw Ojczyzny i Narodu Polskiego. Prosimy Panią Jasnogórską o interwencję, żeby wzmóc pracę duchową narodu, wzmóc morale, ducha narodowego, bo dziś ten front walki o duszę, zwłaszcza młodego człowieka, przebiega w różnych dziedzinach życia społecznego i przede wszystkim w samym człowieku, który musi, żeby się ustrzec przed zagrożeniami cywilizacyjnymi, zakładać zbroję duchową, by funkcjonować w różnych dziedzinach życia społecznego, a jednocześnie przez pracę nad sobą pozostawać na poziomie wysokiego morale - podkreśliła Ewa Sęk, dyrektor festiwalu i Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach. Zdaniem dyrektor, młodzież zauważa i docenia wartości tego przedsięwzięcia, pociągają treści programowe. Oczekuje na trudne wyzwania, nie chce taniej rozrywki. Cieszą się, że na swej drodze życiowej spotyka takich przewodników duchowych, którzy wskazują im za wzór życie najwyższej próby - związane z Bogiem, Ojczyzną, wartościami człowieka, dalekosiężne cele. -Postrzegam młodzież jako ludzi - jak mówił Jan Paweł II - w których można pokładać nadzieję, którzy nie chcą przegrać życia. Od początku uwidacznia się to w zachowaniu młodzieży i większej temperaturze ich życia duchowego, w wysokim poziomie jej świadomości moralnej - stwierdza Ewa Sęk. Szczególne słowa wdzięczności wyraziła pod adresem świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzaty Muzoł, orędowniczki i promotorki idei festiwalowej, która przy różnych okazjach inspiruje wychowawców i dyrektorów szkół, by w "Eutrapeliach" szkoły ich znalazły swoje miejsce, Zdzisława Gawęckiego, prezesa Stelli Telewizji Kablowej w Stalowej Woli, który w swej telewizji promuje wartości chrześcijańskie, Alicji Szewczyk, koordynatorowi festiwalu, Agnieszce Rup, Jolancie Warchoł, Januszowi Kutyle, choreografkom i dyrektorowi muzycznemu ZPiT "Racławice", zaangażowanym w festiwal księżom, nauczycielom, rodzicom.
Alicja Trześniowska