
Sandomierska Pasterka

Przełamany opłatek pośród najbliższych, wigilijna wieczerza oraz rodzinny śpiew kolęd wprowadziły nas w Bożą tajemnicę narodzenia oczekiwanego Emanuela, Boga z nami. O północy w świątyniach zabrzmiało uroczyste Wśród nocnej ciszy zwiastując obchody Bożego Narodzenia, przyjścia Syna Bożego do swoich w ubóstwie i pokorze.
Sandomierskiej Pasterce w bazylice katedralnej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w gronie duchowieństwa diecezjalnego. W Mszy świętej uczestniczyli mieszkańcy miasta z burmistrzem Jerzym Borowskim, wspólnota seminaryjna, siostry zakonne oraz wielu gości. Uroczystą Eucharystię uświetnił chór katedralny śpiewem kolęd.
Podczas homilii pasterz diecezji odwołując się do współczesności wskazał na prawdziwą istotę tych świąt oraz charakter ich przeżywania. - Piękno liturgii i kolęd, szczególny wystrój świątyni, w tym Bożonarodzeniowa szopka, są jakby zaprzeczeniem świata, jaki pozostawiliśmy za drzwiami. Świata, który urządziliśmy sobie sami. Tutaj mamy natomiast świat odrodzony, jakby stworzony na nowo, idealny, wolny od zepsucia, deformacji i skażenia. Wszystko, co wyszło z Bożych rąk jest ze swojej natury doskonałe: człowiek, rodzina, przyroda - mówił do zgromadzonych biskup ordynariusz.
- Jeżeli teraz zamienilibyśmy role bohaterów betlejemskiej nocy, jeżeli w bożonarodzeniowej szopce przygotowanej według biblijnego opisu poprzestawialibyśmy figury, przepadłaby harmonijna i logiczna całość, która napełnia duszę radością i pokojem. W tym kierunku wydają się iść ci wszyscy, którzy nie licząc się z zamysłem Boga Stwórcy dotyczącym człowieka i świata, chcieliby zorganizować wszystko według swoich reguł. Coraz częściej jest to zaplanowana strategia, która ma doprowadzić do zbudowania świata bez Boga i bez Jego zasad, szczególnie w dziedzinie rodziny i relacji społecznych - wyjaśnił hierarcha. - Przed kilkoma dniami w przemówieniu wygłoszonym do Kurii Rzymskiej, Ojciec św. Benedykt XVI ostrzegał przed taką właśnie rewolucją antropologiczną, nazywając ją manipulacją, która niesie zgubne skutki. Mówił, że człowiek nie może kwestionować własnej natury, jaką otrzymał od Boga, ale ma kształtować według niej swoje życie. Mówił, że kto broni Boga i Jego zasad, ten broni człowieka - przypomniał pasterz diecezji.
- Betlejemska grota promieniuje majestatem i pięknem Chrystusa, prawdziwego Boga i najdoskonalszego człowieka. Zachwyca harmonią współdziałających z nim osób i stworzeń. Bohaterowie betlejemskiej nocy uczą nas wierności pierwotnym zasadom ustanowionym przez Boga Stwórcę. Zasadom wpisanym w naszą ludzką naturę. Niech ich przykład pomaga nam wypełniać życiowe role i zadania. Niech stanie się punktem odniesienia dla młodych pokoleń i drogą do odrodzenia naszej Ojczyzny - podsumował bp K. Nitkiewicz. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)