Diecezjalny Dzień Franciszkański pod hasłem "Pokój i dobro ludziom naszego czasu", zainicjowany przez biskupa sandomierskiego, a zorganizowany przez rodziny franciszkańskie z diecezji sandomierskiej, odbył się 2 października br. w Sandomierzu. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w pofranciszkańskim kościele pw. św. Józefa, gdzie w latach 1934-1942, pracował gorliwie bł. Antoni Rewera, wielki czciciel św. Franciszka, wieloletni duszpasterz tercjarzy i założyciel zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego.
Centralnym wydarzeniem obchodów Diecezjalnego Dnia Franciszkańskiego była Msza Święta koncelebrowana w kościele św. Józefa, której przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMConv., biskup pomocniczy ze Szczecina. W homilii przywołał jeden ze szczególnych rysów duchowości św. Franciszka, którym było ogromne pragnienie upodobnienia się do Chrystusa przez wierne zachowanie Ewangelii. Kaznodzieja zaprosił wszystkich do odnowienia w sobie radykalizmu ewangelicznego i świadomości, że poznanie Jezusa Chrystusa jest najwyższą wartością dla każdego Jego ucznia. Wcześniej bp Kruszyłowicz wygłosił konferencję na temat aktualności franciszkańskiego charyzmatu życia. Wyraził w niej uznanie dla inicjatywy zorganizowania w diecezji Dnia Franciszkańskiego i podkreślając znaczenie tego wydarzenia życzył, aby to świętowanie przyczyniło się do ożywienia ducha franciszkańskiego i przyniosło bogate owoce duchowe w pracy duszpasterskiej.
W przedpołudniowym programie świętowania miało też miejsce nabożeństwo dziękczynne za polskich świętych i błogosławionych Zakonu Serafickiego, które przygotowali i poprowadzili ojcowie bernardyni. O. Stanisław Górni, gwardian z Opatowa, pomysłodawca i autor nabożeństwa, zebrał w swym katalogu 5 świętych: św. Kinga, św. Jan z Dukli, św. Józef S. Pelczar, św. Albert Chmielowski i św. Maksymilian Kolbe oraz 25 błogosławionych w tym 12 męczenników z grona 108 polskich męczenników II wojny światowej, w sumie 30 osób.
Świętowanie zaszczycili swoją obecnością sandomierscy biskupi pomocniczy: Marian Zimałek i Edward Frankowski. W imieniu biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi słowo do uczestników Dnia Franciszkańskiego, skierował bp Zimałek. W uroczystości wzięli udział przełożeni wyżsi wspólnot franciszkańskich pracujących na terenie naszej diecezji: o. Romuald Kośla - prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Bernardynów, m. Danuta Wróbel - przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, która wygłosiła konferencję na temat: "Święty Franciszek - Ewangelista naszego czasu", m. Barbara Konarska - przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus oraz s. Maria Rokosz - przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Diecezjalny Dzień Franciszkański otwierała m. Joanna Wróbel, przełożona generalna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, a zamykała s. Maria Łomża, przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej - przełożone wyższe z terenu diecezji sandomierskiej, współorganizatorki uroczystości. Wśród grona świętujących byli też kapłani, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego z Sandomierza, klerycy bernardyńscy z Kalwarii Zebrzydowskiej, księża sercanie z Ostrowca Świętokrzyskiego i Radnej Góry oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Chrzanowa i Stalowej Woli ze swoimi przełożonymi. Liczne grono świętujących stanowiły siostry zakonne, nie tylko ze wspólnot franciszkańskich, i nie tylko z terenu diecezji sandomierskiej.
Franciszkańskie świętowanie nie mogło odbyć się bez doświadczenia wspólnoty i radości franciszkańskiej. Stąd też w Domu Katolickim miała miejsce rekreacja franciszkańska, którą przygotowały siostry służki wspomagane przez sandomierskich alumnów. Piękny musical o Świętym Franciszku tak się zgromadzonym podobał, że owacjom i bisom nie było końca. Czas przewidziany na tę część programu pozwolił na to, aby wystąpił też z ponad półgodzinnym programem wokalno-muzycznym zespół klerycki San Damiano z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Świętowanie zakończyło się nabożeństwem maryjnym w bazylice katedralnej, które przygotowali ojcowie kapucyni ze Stalowej Woli Rozwadów. Nabożeństwu przewodniczył o. Gustaw Tyburczy, zaś śpiew i oprawę muzyczną nabożeństwa prowadziła młodzież kapucyńska z Rozwadowa. Po zakończeniu nabożeństwa przemówił do uczestników ks. Leon Siwecki, dyrektor wydziału Kurii ds. Życia Konsekrowanego, który podziękował wszystkim za udział i przekazał pozdrowienia od bp. Dzięgi łączącego się duchowo ze wszystkimi świętującymi.
S. Klara Halina Radczak CFS