
Pątnicy u stóp Jasnogórskiej Pani

Pielgrzymi XXVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej 12 czerwca 2011 roku stanęli u tronu Jasnogórskiej Czarnej Madonny. Od 11 dni pielgrzymowali pątnicy z Janowa Lubelskiego, zaś pielgrzymi z Ostrowca, Sandomierza i Stalowej Woli do Częstochowy dotarli po 9 dniach wędrowania. W tegorocznej pielgrzymce, która przebiegała pod hasłem W komunii z Bogiem wzięło udział 2130 pątników. Najmłodszy uczestnik mający zaledwie 4 miesiące pielgrzymował z dzielną mamą, zaś najstarszy wędrowiec liczył sobie 86 lat. Podczas drogi dwoje pielgrzymów zawarło związek małżeński, wchodząc na Jasną Górę w odświętnych strojach. Było także wielu, którzy po raz pierwszy podjęli próbę zmierzenia się z trudem pielgrzymiej trasy. - Początkowo było trochę obawy czy się da radę, czy pogoda będzie sprzyjać. Potem były pierwsze bąble i otarcia, lecz wszystkie te obawy i zmęczenie tutaj przed częstochowskim sanktuarium zamieniają się we wzruszenie i łzy szczęścia, które trudno opisać - opowiadała Wiesława z Janowa Lubelskiego. W tym roku pielgrzymował także bp Edward Frankowski, który w taki sposób dziękował Bogu za 50 lat posługi kapłańskiej.
Diecezjan przy murach jasnogórskiego sanktuarium witał bp Krzysztof Nitkiewicz, gratulując wytrwałości i dziękując za dar świadectwa wiary i modlitwy. - Cieszę się razem z pielgrzymami, którzy doszli dzisiaj na Jasną Górę. Stając wraz z nimi przy naszej Matce dzielę ich przeżycia, trudy i radości, i wraz z nimi składam je u stóp Maryi. Obserwując entuzjazm tak wielu młodych pielgrzymów mam nadzieję, że ożywi on nasz Kościół sandomierski i będzie trwał w codziennej pracy duszpasterskiej w poszczególnych parafiach. Wszyscy jesteśmy Kościołem, w którym trwa wymiana darów. Ufam, że ich wiara umocni serca i ożywi nadzieje wielu innych - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz podsumowując tegoroczną pielgrzymkę.
Zwieńczeniem pielgrzymki była wspólna Eucharystia w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. W homilii biskup pomocniczy Edward Frankowski dzielił się swoimi przeżyciami z pielgrzymkowej trasy podkreślając, że przeważającą część pątników stanowiła wspaniała młodzież. - Podczas tych rekolekcji w drodze obserwowałem wspaniały powiew Ducha Świętego w sercach wielu młodych ludzi, którzy byli towarzyszami mojego wędrowania do naszej Matki. Podczas tych dni wspólnego świętowania ci młodzi ludzie swoją postawą i śpiewem wyrażali słowa: Ty wyzwoliłeś nas Panie z kajdan i samych siebie, to właśnie oni wołali podczas modlitwy Abba Ojcze. Ta młodzież dzisiaj woła do nas wszystkich, abyśmy wspólnie razem żyli w prawdzie i wolności, abyśmy nie wahali się wyzwolić się z kajdan duchowej niewoli, a poddali się w niewolę miłości Jezusa i Jego Matki - mówił bp E. Frankowski.
Posługę duchową podczas tegorocznej pielgrzymki pełniło 60 księży, wspomaganych przez 8 diakonów i 24 kleryków. Trudy codziennego wędrowania pomagało znieść 9 lekarzy i 51 pielęgniarek. Nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i służby techniczne, zaś w każdej grupie o śpiew dbały grupy muzyczne. - Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację pielgrzymi i czuwali nad jej bezpiecznym przebiegiem. Dziękuję wszystkim pielgrzymom, za dar modlitwy i tworzenie pięknej wspólnoty pielgrzymkowej, która była realizowaniem tegorocznego hasła W komunii z Bogiem. Mam nadzieje, że nasze świadectwo zachęci wielu innych do przyszłorocznego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani - podsumował ks. Henryk Hendzel, dyrektor sandomierskiej pielgrzymki.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)