
Wpatrzeni w Jana Pawła II

Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, duchowieństwo, nauczyciele, przedstawiciele elity społeczno-samorządowej, gwardia staszowska i młodzież przybyli 16 października do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie. Szkole nadano imię Jana Pawła II w dowód wdzięczności za 25 rocznicę Pontyfikatu na Stolicy Piotrowej. Dyrektor szkoły Zdzisław Komór przybliżył historię staszowskiego "Ekonomika", a młodzież sylwetkę swego Patrona. W dalszej części odczytany został list nadesłany z Watykanu oraz uchwała Rady Powiatu. Ponadto bp Andrzej Dzięga poświęcił sztandar, na którym umieszczony został wizerunek Jana Pawła II ze słowami skierowanymi do młodzieży: "Przyszłość Polski zależy od was", a także tablicę pamiątkową z napisem: "Człowiekowi, który stał się najwybitniejszym Polakiem w naszych dziejach, który zmienił bieg historii, oblicze świata i miliony ludzkich serc". Uroczystościom towarzyszył program artystyczny i wystawa o życiu i posłudze Jana Pawła II. Następnie w staszowskim kościele pw. Ducha Świętego odprawiona została Msza święta. Liturgii przewodniczył biskup ordynariusz, który podczas homilii nawiązał do postaci Jana Pawła II i ewangelicznego pytania Jezusa "Czy miłujesz mnie?"
- Jest to postać fascynująca. Postać, która zmusza do spojrzenia ku Bogu, która skupia uwagę, do której dążą wszyscy. Każdy chce być przy boku Ojca Świętego i na chwilę dotknąć jego dłoni, spojrzeć w oczy i wysłuchać bezpośrednio jego słów. Jego odpowiedź na pytanie: czy miłujesz mnie, nie była odpowiedzią pustą. Stała się odpowiedzią serca i ta odpowiedź, którą po raz pierwszy wypowiedział w bardzo młodym wieku, a którą powtarzał wielokrotnie sprawiła, że wypowiadając szczerze i sercem 'tak miłuję, tak, Ty wiesz, że Cię kocham' szedł za tymi słowami konsekwentnie i to ukształtowało jego wnętrze" - mówił do licznie zebranej młodzieży bp Dzięga.
Warto zaznaczyć, że przygotowania dotyczące wyboru patrona staszowski ZSE rozpoczął w 2001 r., kiedy to Ojciec Święty w Watykanie ustnie pobłogosławił rozpoczętemu dziełu, ówczesnej dyrektor Teodozji Sieroń oraz całej społeczności szkolnej.
Agata Bazak, ks. Dariusz Woźniczka