
Piesi pielgrzymi dziękowali Maryi za Nawiedzenie

Prawie 2,5 tys. pieszych pielgrzymów diecezji sandomierskiej dotarło na Jasną Górę 12 sierpnia 2009 roku. Pątników po raz pierwszy witał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz razem z biskupem pomocniczym Edwardem Frankowskim. Pielgrzymi 26. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej pod hasłem "Matko dziękujemy!" dziękowali w drodze za peregrynację Matki Bożej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w parafiach diecezji. Obaj biskupi odprawili Mszę Świętą na jasnogórskim Szczycie. - Przed cudownym obrazem chcemy podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za te wszystkie łaski, jakie wyprosiliście podczas pielgrzymowania. Chcemy wierzyć, że ta energia i te skarby duchowe, które zgromadziliście zaniesiecie do waszych parafii i staniecie się zaczynem nowego życia, żeby nasza diecezja i wszystkie parafie wyśpiewywały chwałę Panu Bogu, byśmy byli żywym Kościołem - powiedział podczas Eucharystii bp Nitkiewicz. "Niech ta pielgrzymka nadal trwa".
W homilii bp Edward Frankowski wskazał na wielkie bogactwo łask, jakie otrzymują pątnicy pielgrzymując do Matki Najświętszej na Jasną Górę: "Przez pielgrzymowanie wszyscy są mocniejsi duchowo, religijnie, moralnie. Matka Boża sprawia, że przez Jej wstawiennictwo spływają na nas strumienie łask Bożych. Pod każdym względem pielgrzymowanie jest ubogaceniem życia, umocnieniem, uświęceniem, pielgrzymowanie jest hartem ducha, jest przezwyciężaniem naszych słabości, bowiem pielgrzymując nie tylko pokonujemy kilometry, ale pielgrzymując wchodzimy w głąb siebie, w głąb własnego sumienia, tak głęboko aż tam dostrzeżemy obecność samego Boga".
Pątnicy w ciągu dziewięciu dni, a z Janowa Lubelskiego jedenastu pokonali ponad 200 km. W skład Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej wchodzą cztery grupy pielgrzymkowe: sandomierska, stalowowolska, świętokrzyska i janowska. Każda z nich porusza się po swojej wyznaczonej trasie.
W Sandomierzu, w bazylice katedralnej Mszy Świętej inaugurującej pielgrzymkę przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Z katedry z ks. Sylwestrem Dulem na czele wyruszyło 415 pielgrzymów wraz z 13 kapłanami, 3 klerykami z Grodna i siostrą zakonną. Pielgrzymi podzieleni byli na trzy grupy: sandomierską pod przewodnictwem ks. Bogdana Piekuta, koprzywnicko - klimontowską z ks. Wacławem Gieńcem i staszowsko - połaniecką z ks. Pawłem Mackiewiczem na czele. Wśród pielgrzymów znalazła się tradycyjnie grupa z Grodna wraz z ks. Jerzym Lewińskim. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, a najstarszy 75 lat.
We Mszy Świętej w katedrze uczestniczyła także 460-osobowa grupa pątników pielgrzymki janowskiej, która dwa dni wcześniej wyruszyła z Janowa Lubelskiego. Jej uczestników 2 sierpnia pobłogosławił na drogę dziekan janowski ks. Jacek Staszak oraz ks. infułat Edmund Markiewicz, który także odprawił poranną Mszę Świętą w janowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej. Pielgrzymi podzieleni byli na dwie grupy: św. Jana, której przewodnikiem był ks. Maciej Rączkiewicz oraz św. Jadwigi, z przewodnikiem ks. Krzysztofem Lipskim. Jak poinformował ks. Tomasz Kwaśnik, kierownik janowskiej pielgrzymki w pielgrzymce szło 3 kapłanów, 3 diakonów i 4 kleryków. Najstarszy pielgrzym miał 76 lat, a najmłodszy 2.
Ze Stalowej Woli pod wodzą ks. Adama Węglarza wyruszyło 1168 pielgrzymów. Po Mszy Świętej odprawionej w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli udali się na osiedle Młodynie, na miejsce zawalonej kapliczki. Tam, po odmówieniu ekspiacyjnych modlitw, bp Edward Frankowski pobłogosławił każdą grupę. Pielgrzymi wraz z 23 kapłanami, 6 diakonami, 14 klerykami, 3 siostrami zakonnymi i 5 lekarzami szli w sześciu grupach. Ich patronami byli święci: Wincenty, Urszula, Jadwiga, Michał, Florian i Jolanta oraz Barbara, a przewodnikami księża: Michał Mierzwa, Robert Zynwala, Dominik Bucki, Piotr Bulanda CSMA, Ryszard Sałek oraz Sławomir Machowski. Ojcem duchowym pielgrzymów był ks. Michał Mierzwa. Najstarszy pielgrzym miał 71 lat, a najmłodszy 2.
Z Ostrowca Świętokrzyskiego z ks. Janem Zającem, 10 kapłanami, 3 diakonami i 4 klerykami wyruszyło 261 pątników w dwóch grupach reprezentujących przede wszystkim dekanaty ostrowiecki i szewneński. Grupa "Złota", której przewodnikiem był ks. Czesław Gumieniak wyszła z parafii św. Michała Archanioła po Mszy świętej, podczas której pielgrzymów pobłogosławił ksiądz proboszcz Tadeusz Lutkowski. Zaś grupa "Błękitna", której przewodził ks. Krystian Kusztyb rozpoczęła swoje pielgrzymowanie od Eucharystii w kościele NMP Saletyńskiej na Piaskach celebrowanej przez ks. Zbigniewa Wiatrka. Pielgrzymowało dwóch lekarzy, policjant, najmłodszy pielgrzym miał rok, zaś najstarszy 76 lat. Dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej jest ks. Henryk Hendzel.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)