
Eutrapelia w kolejnych szkołach

27 kwietnia 2011 roku Kapituła Festiwalu Eutrapelia została zaproszona do Centrum Kultury w Modliborzycach na bogaty w środki artystyczne spektakl teatralny pt. Człowiek w dwóch odsłonach - dobro i zło, przygotowany przez młodzież z LO w reżyserii Barbary Orzeł i Beaty Bańka. Ukazany został człowiek kruchy, zdeformowany wewnętrznie, zagubiony, niezdecydowany, poszukujący swojego miejsca na ziemi właściwej drogi, którą ma podążać. Ciągle zadaje on pytanie, jak poradzić sobie z przeciwnościami losu, jak zwalczać pokusy, jak oprzeć się złudzeniom i jak wyjść z mgły przesłaniającej dobro i piękno. Wreszcie dochodzi do wniosku, że to Bóg jest światłem, które daje nadzieję i siłę do zwalczania własnych słabości. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Małgorzata Warmuzińska z radością podziękowała wszystkim gościom reprezentującym różne środowiska Modliborzyc za obecność, a ks. Czesławowi Bednarzowi za kierownictwo i wsparcie duchowe.
Drugą szkolą w tym dniu na szlaku Eutrapelii był Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Program poetycko-wokalny pt. Godna pochwał ludzkich i śpiewów anielskich jest dobroć, został przygotowany pod opieką Ireny Mańko, s. Grażyny Chrobak i ks. Jerzego Dąbka. Prezentacja składała się z wątków zaczerpniętych z życia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i Sługi Bożego Jana Pawła II, przeplecionych słowami poezji, fragmentami kazań o czynieniu dobra obu naszych wielkich Polaków. W słowie końcowym dyrektor szkoły Sabina Młodożeniec podziękowała kapitule festiwalu za możliwość wieloletniego uczestnictwa w dziele szerzenia kultury polskiej przez programy artystyczne Eutrapelii.
Także Zespół Szkół im. Staszica w Staszowie po raz kolejny zaprezentował bogaty i na wysokim poziomie program. W jego scenografii zawarte zostały symbole Ojczyzny oraz znaki charakteryzujące trzech wielkich Polaków. Spektakl o charakterze słowno-taneczno-muzycznym zatytułowano Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj. Uczniowie przybliżyli w nim wiele wątków historycznych mających decydujący wpływ na losy Polski. Dotyczyły one postaw i czynów ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Polaka Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Program ozdobiony był wzruszającą poezją, śpiewem przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych, fragmentami wypowiedzi i kazań adresowanych do Polaków. Te trzy postacie - bohaterów programu - łączyła wiara w Boga, dobroć i miłość do drugiego człowieka i walka w obronie godności człowieka. Kapituła podziękowała Krystynie Semrau i ks. Tomaszowi Lenartowi - twórcom programu - za ucztę duchową, pełną przeżyć i refleksji, dyrektorom szkoły Izydorowi Grabowskiemu i Sławomirowi Maj za stworzenie klimatu w szkole o prezentacji chrześcijańsko-patriotycznych programów artystycznych. Na zakończenie spotkania zgromadzeni uczestnicy zaśpiewali pieśń Kwiaty polskie, którą lubił Jan Paweł II.
KDK Arka