
Modlitwy za Ojczyznę w uroczystość Królowej Polski

Sandomierskim uroczystościom Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył biskup pomocniczy Edward Frankowski. Na wspólnej modlitwie za Ojczyznę zgromadzili się wierni całego miasta, parlamentarzyści, władze samorządowe, poczty sztandarowe, żołnierze z jednostki wojskowej w Sandomierzu, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec, alumni, siostry zakonne. Podczas homilii bp E. Frankowski przypomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II, wypowiedziane 8 czerwca 1991 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Bł. Jan Paweł II wyraził wtedy troskę o suwerenność polityczną i ekonomiczną naszego kraju. Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją zdobywać i na nowo tworzyć - mówił biskup, cytując słowa papieża Polaka. Biskup podkreślał także znaczenie 3-majowej Konstytucji dla naszego narodu. - Uchwalenie Konstytucji 3. maja miało zapobiec upadkowi Rzeczypospolitej i przywróciło Polakom wiarę w niezależność polityczną. Ta piękna karta historii udowodniła, że w narodzie polskim tkwi siła do walki w imię najwyższych wartości i podnoszenia się z największych upadków - dodał biskup Frankowski. Stawiając za wzór patrioty bł. Jana Pawła II wzywał wszystkich do wytężonej pracy na rzecz Ojczyzny i zachęcał do modlitwy za sprawujących władzę w naszym państwie. Po Komunii świętej odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Po Eucharystii zebrani przemaszerowali na sandomierski Rynek Starego Miasta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Przy tablicy, upamiętniającej poległych w obronie Polski w latach 1918-20 samorządowcy wygłosili przemówienia, a biskup E. Frankowski odmówił modlitwę za twórców Konstytucji 3. maja i za wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za kraj oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych obrońców Ojczyzny.
W Ostrowcu Świętokrzyskim uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3. maja rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną kolegiacie Św. Michała Archanioła pod przewodnictwem ks. Jana Sarwy, proboszcza kolegiaty. W homilii ks. Mateusz Chejzdral przypomniał doniosłość historyczną faktu ogłoszenia konstytucji, jak również wskazał na maryjny charakter tego święta, w którym oddajemy Maryi Królowej Polski losy naszego narodu. Po skończonej liturgii uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek miasta. Po przemówieniach złożono wieńce przed pomnikiem pomordowanych ostrowczan.
W Tarnobrzegu odprawiona została Msza święta koncelebrowana w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz miasta, powiatowych, organizacji kombatanckich, tarnobrzeska jednostka strzelecka, służby mundurowe, młodzież szkolna oraz licznie przybyli wierni. Po Mszy świętej uczestnicy, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dęta, udali się na Rynek miasta, gdzie odbyła się część patriotyczna uroczystości, w której również uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa tarnobrzeskiego. Z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu. Po wystąpieniu prezydenta miasta delegacje władz, organizacji kombatanckich, służb mundurowych i młodzieży złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Z koncertem utworów patriotycznych wystąpiła orkiestra dęta, która następnie wyruszyła na miejskie osiedla.
Ks. Tomasz Lis, Rafał Tracz