
Wybrano Sandomierzanina Roku 2008

Ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Sandomierza był finał konkursu "Sandomierzanin Roku". Uroczyste ogłoszenie jego wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w sandomierskim ratuszu 24 lutego 2009 roku. Zwycięzcą dziewiątej edycji tego konkursu, zorganizowanego przez Klub Miłośników Sandomierza, został Jan Statuch, wiceprezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca, za pomoc osobom po transplantacji, a także wspieranie Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Jan Statuch kieruje największym w kraju kołem stowarzyszenia przy klinice w Zabrzu, a ponadto opieką nad oddziałem kliniki dla dzieci z wrodzonymi wadami serca, oczekującymi na przeszczep. Organizuje corocznie wigilie dla wszystkich dotkniętych tą chorobą: rodzin, dawców, biorców, pacjentów oraz personelu kliniki, organizuje aukcje dzieł sztuki, również twórców sandomierskich, na rzecz dzieci z tzw. upośledzeniem intelektualnym. Współorganizuje festiwal "Zaczarowane Piosenki", prowadzony przez Annę Dymną w Krakowie, aktywizuje sandomierskie środowisko plastyczne do pomocy w działalności stowarzyszenia, organizuje pielgrzymki, zawody sportowe dla ludzi po przeszczepach serca, razem z żoną opiekuje się rodziną, której mąż i ojciec nie przeżył transplantacji. Przyczynił się wraz z stowarzyszeniem do wyposażenia Biblioteki Domu Polskiego w Żółkwi. Wraz z żoną pomaga kompletować bibliotekę Domu Polskiego OO. Salezjanów w Wilnie, współorganizuje coroczne święto środowiska polonijnego w Kedajnach (dawnych Kiejdanach), od jedenastu lat pomaga organizować nieoficjalną część obchodów Święta 3 Maja na wileńskiej Rossie.
Wśród nominowanych wielkie uznanie zdobył ks. dr Wiesław Wilk, wykładowca sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przewodniczący sekcji humanistycznej Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, autor m. in. czterdziestu rozpraw i artykułów naukowych, autobiografii "Dzień nachylił się ku zachodowi", za działalność duszpasterską w środowiskach twórczych oraz dydaktyczną i literacką. Doceniono też wkład pracy na rzecz Sandomierza prof. dr. hab. Stanisława Adamczaka, rektora Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, członka Sandomierskiego Towarzystwa Naukowego oraz Społecznego Komitetu Rewaloryzacji Zabytków i Rozwoju Sandomierza, wieloletniego instruktora harcerskiego, twórcę znanego w kraju i za granicą zespołu harcerskiego "Wołosatki", oraz zaangażowanie w działalność Klubu Miłośników Sandomierza i Uniwersytetu III Wieku Mariana Polońskiego, redaktora naczelnego miesięcznika społeczno - kulturalnego "Sandomierzanin". Dziękowano także Alicji Kaszyńskiej, właścicielce Domu Pracy Twórczej "Alicja", artyście plastykowi w dziedzinie tkaniny artystycznej aplikacji, inicjatorce różnych wystaw i wydarzeń kulturalnych, m. in. zaangażowanej w odnowę cmentarza katedralnego, sponsorowi, za działalność na rzecz kultury i propagowanie wszechstronnych walorów Sandomierza. Przypomniano, że Alicja Kaszyńska w czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej ps. "Sarna" w obwodzie Sandomierz.
Wśród Tytuł "Nadzieja Sandomierza", przyznawany najbardziej uzdolnionej młodzieży, laureatom konkursów i olimpiad, zdobyła Małgorzata Sękul z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Nominowani byli też: Anita Zawidzka z II Liceum Ogólnokształcącego, Monika Strugała z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego, Piotr Ziółkowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, Barbara Susfal z Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych. W wykonaniu utalentowanej młodzieży w trakcie uroczystości zabrzmiały utwory fortepianowe Chopina i Debuss'ego.
Alicja Trześniowska