
Święto staszowskiej dwójki

Dyrekcja, grono pedagogiczne, dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Staszowie uroczyście obchodzili 9. rocznicę nadania szkole podstawowej imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas Mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego w Staszowie podziękowano za 92. lata Publicznej Szkoły Podstawowej i 11. rocznicę istnienia Publicznego Gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami prosili również o Boże błogosławieństwo. Liturgię wspólnie sprawowali ks. Henryk Kozakiewicz - proboszcz parafii pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie i ks. Zbigniew Kata - katecheta staszowskiej dwójki, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. Nawiązał w nim do postaci patrona szkoły i jego talentu muzycznego. Zwracając się do licznie przybyłych uczniów zaapelował, aby tak jak ich patron Ignacy Jan Paderewski mądrze i twórczo wykorzystywali talenty dane od Boga.
W darach ofiarnych dzieci złożyły m.in. świecę, jako wdzięczność za sakramenty pokuty i Eucharystii, obraz Anioła Stróża, któremu dziękowały za opiekę, pomoc i ochronę od wszelkiego zła w czasie całego roku szkolnego, zeszyty z prośbą o błogosławieństwo w nauce i czynieniu dobra oraz prace plastyczne wykonane na różne okoliczności. Po zakończeniu Mszy świętej harcerze przeszli do parku im. Adama Bienia, gdzie przy dębach posadzonych rok temu dla uczczenia zamordowanych w Katyniu w 1940 r. nauczycieli Józefa Jaronia i Jana Wróblewskiego złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.
Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie szkoły, gdzie zostały wręczone nagrody w trzech konkursach. W pierwszym Nasz dom nasza ojczyzna pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Sokoluk. W drugim konkursie pod tytułem Drogi Polaków do wolności zwyciężył Kacper Rogala. Trzeci konkurs polegał na wykonaniu logo do realizowanego obecnie przez szkołę programu Socrates Comenius. Pierwsze miejsce przyznano Konradowi Luberze. Ostatnim punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do walki Polaków o niepodległość.
Agata Bazak