
Tarnobrzeskie obchody Dnia Niepodległości

W 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tarnobrzeżanie uczcili pamięć jednego ze swych bohaterów, powstańca styczniowego - Juliusza Tarnowskiego (1840-1863). Uroczystości rozpoczęły się w kościele OO. Dominikanów Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem przeora o. Macieja Złonkiewicza przez proboszczów tarnobrzeskich parafii. W homilii o. Złonkiewicz nawiązał do osoby bohatera dnia, którego można uznać za symbol kilku pokoleń Polaków ginących w walce o wolność Ojczyzny. Przypomniał o tragicznej śmierci młodego hrabiego oraz innych obywateli Tarnobrzegu w bitwie pod Komorowem, którzy nie zawahali się iść w bój, gdy była taka potrzeba.
Po Mszy świętej przy pomniku Bartosza Głowackiego program artystyczny, ukazujący trudną i długą drogę Polski do wolności, zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Po złożeniu wieńców, w wszyscy uczestnicy przemaszerowali na plac A. Surowieckiego, gdzie nastąpiło odsłonięcie pomnika Juliusza Tarnowskiego. Aktu tego dokonali prezydent Tarnobrzegu Jan Dziubiński, Jan A. Tarnowski oraz autor monumentu Andrzej Pityński.
Artysta, pochodzący z nieodległego Ulanowa, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest dyrektorem i profesorem rzeźby w Johnson Atelier, przybył specjalnie na tę uroczystość. Pomnik w formie popiersia, odlany w brązie jest darem rzeźbiarza dla obywateli miasta.
W samo południe natomiast spod pomnika Bartosza Głowackiego wystartowali uczestnicy II Biegu Historyczno-Sprawnościowego o Brązową Armatę Bartosza Głowackiego. Udział w nim wzięło 9 patroli (60 osób), które w czterech punktach kontrolnych musiały wykazać się wiedzą z zakresu historii miasta, medyczną, społeczną oraz umiejętnościami strzeleckimi.
I miejsce i Brązowa Armata przypadło drużynie z Zespołu Szkół (dawny Zespół Szkół Górniczych). II miejsce zajęło LO im. M. Kopernika - zaś III Zespół Szkół nr 3, którzy otrzymali zegary i kalkulatory propagujące akcję "Bezpieczne Miasto", ufundowane przez Komendę Miejską Policji. Organizatorem biegu była 11 Tarnobrzeska Drużyna Harcerska "Wrzosowisko", patronat honorowy nad imprezą objął przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Zych.
W godzinach popłudniowych zaś na placu Bartosza Głowackiego odbyła się inscenizacja ukazująca epizod z życia św. Marcina, przygotowana przez OO. Dominikanów oraz Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski. W postać świętego wcielił się Piotr Mazurkiewicz z TKK.
Marta Woynarowska (e-mail)