
Radnaj Góra: uczczono pamięć Anny Nagórskiej

Uroczystość upamiętniającą Annę Nagórską (1882-1963), humanistkę, poetkę, patriotkę, nauczycielkę i wychowawczynię pokoleń młodych Polaków, osobę, która całym sercem służyła Bogu i ludziom, obchodzona była w kaplicy Zgromadzenia Sióstr św. Józefa na Radnej Górze 1 sierpnia 2009 roku. Anna Nagórska była fundatorkę radnogórskiego klasztoru. W uroczystości udział wzięła m.in. s. Cypriana Bachara, przełożona prowincji tarnowskiej, ks. Józef Piekorz, który tu był kapelanem sióstr przez 44 lata, rodzina, przyjaciele, uczniowie Anny Nagórskiej.
Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. Jak podkreślił w homilii, najbardziej ujęła go w bogatym życiu duchowym Anny Nagórskiej jej determinacja w ascezie, w uprawianiu heroicznej pokuty za grzeszników, którzy się zagubili, zapomnieli o Panu Bogu. - Jest to bardzo szlachetne, a jednocześnie głęboko ewangeliczne, oddać się całemu Panu Bogu i poprzez oddanie Panu Bogu, oddać się drugiemu człowiekowi. Jest to również wskazanie i droga dla każdego nas, żebyśmy potrafili się poświęcić. Każdy ma swoje zmartwienia, cierpienia, jednemu powodzi się lepiej, drugiemu gorzej, ale do tego trzeba dodać jeszcze jakąś osobistą ofiarę, żeby wybłagać nawrócenie grzeszników, a na pewno przyniesie to zbawienne skutki. Sami również musimy się nawracać z wszystkiego, co w naszym życiu nie jest zgodne z Bożym planem, co jest przeciwne Bożym przykazaniom. Nie jest wielką ofiarą pościć, pomodlić się w kościele, odmówić sobie czegoś przyjemnego - stwierdził bp Nitkiewicz.
- Wśród wybitnych postaci ziemi zaklikowskiej rola szczególna przypada Annie Nagórskiej. Przez wiele lat jej dokonania nie znajdowały jednak takiego uznania, na jakie zasługują. Dopiero lata dziewięćdziesiąte XX w. przyniosły zwiększone zainteresowanie osobą Anny Nagórskiej. Dużą rolę w tym procesie należy przypisać siostrom józefitkom z Radnej Góry, a zwłaszcza s. Stefanii Jaworskiej, która podjęła się trudu skompletowania materiałów związanych z Anną Nagórską. Kultywowaniu pamięci sprzyja życzliwa postawa władz kościelnych z abp. Ignacym Tokarczukiem i bp. Edwardem Frankowskim na czele, z których duchowej inspiracji powstało stowarzyszenie, Stowarzyszenia Kulturalno-Sspołecznego Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej, które w swej działalności będzie nawiązywać do dorobku i dziedzictwa duchowego, jakie pozostawiła patronka - podkreślił dr Waldemar Plenikowski, prezes stowarzyszenia.
Alicja Trześniowska