
Krzyż trwa, choć zmienia się świat

Przesłanie Ordynariusza Sandomierskiego z okazji nadania tytułu Bazyliki Mniejszej sanktuarium na Św. Krzyżu.
W związku ze zbliżającym się dniem nadania zaszczytnego tytułu starożytnej świątyni na Świętym Krzyżu, bp Krzysztof Nitkiewicz skierował do wiernych List w którym zaprasza na zbliżające się uroczystości, podkreśla duchowe znaczenie sanktuarium płynące z Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który dla każdego wierzącego jest znakiem bezgranicznej miłości.
- Umiłowani Bracia i Siostry. Pragnę podzielić się z wami radością z tego, że Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, będący częścią kompleksu klasztornego na Św. Krzyżu, został podniesiony przez Stolicę Apostolską do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystości związane z tym historycznym wydarzeniem odbędą się na Św. Krzyżu w niedzielę 16 czerwca br. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego Jego Eminencji kardynała Stanisława Dziwisza. Jest to nie tylko ogromne wyróżnienie dla całej diecezji, ale nade wszystko zaproszenie, by nasze osobiste, rodzinne i społeczne życie związać jeszcze bardziej z tajemnicą Chrystusowego Krzyża, którego cząstki znajdują się w świętokrzyskim Sanktuarium – pisze w specjalnym liście do diecezjan bp Krzysztof Nitkiewicz, zachęcając do udziału w czerwcowych uroczystościach.
- Starożytne świętokrzyskie opactwo jest świadkiem świtu chrześcijaństwa w Polsce i „świętym świętych", gdzie rozbrzmiewa chwała minionych wieków (por. S. Bełżecki, Park Przyrody w Łysogórach im. St. Żeromskiego, Radom 1931, s. 30-31). Jest żywą lekcją historii naszego narodu i szkołą patriotyzmu. Przypomina jednocześnie o wielkiej roli kulturotwórczej i patriotycznej Kościoła. Obchodzone tutaj narodowe rocznice są okazją do dziękczynienia Bogu za Jego obecność w naszych dziejach i umacniają duchową wspólnotę Polaków – podkreśla bp K. Nitkiewicz.
Wskazując na cenną Relikwię Drzewa Krzyża Świętego biskup podkreśla wyjątkowość tego miejsca.
- Podobnie jak Krzyż Chrystusa na Kalwarii, tak również to czcigodne miejsce wtopione w masyw Gór Świętokrzyskich i malowniczą Puszczę Jodłową przyciąga każdego roku setki tysięcy pielgrzymów i turystów. Wielu z nich kieruje wzrok ku świętej Relikwii w nadziei odnalezienia siły do dźwigania codziennego krzyża, umocnienia wiary i otrzymania innych Bożych darów. Rodzinne pielgrzymki do Sanktuarium Relikwii są swoistym wejściem do szkoły ofiarnej miłości - płodnej, cierpliwej i wybaczającej. Kapłani uczą się tutaj oddawać życie za owce i budować jedność. Doroczne pielgrzymki osób konsekrowanych stają się okazją do pokornej modlitwy zawierzenia i szukania sił do naśladowania Chrystusa czystego, ubogiego i pokornego. Ludzie młodzi uczą się na Św. Krzyżu, że trzeba stawiać na wielkie ideały, na wielkie rzeczy, poświęcając im własne życie, gdyż jak mówi Ojciec św. Franciszek, chrześcijanie zostali do tego wybrani przez Boga (por. Kazanie do bierzmowanych z 28 kwietnia 2013 r.). Przybywający do Sanktuarium parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy administracji publicznej uczą się, jak swoje życie przemieniać na służbę dla dobra wspólnego i ku pożytkowi wszystkich.
Ordynariusz sandomierski wskazuje jednocześnie, że świętokrzyskie sanktuarium może stać się szczególnym miejscem pielgrzymowania w przeżywanym Raku Wiary.
- Przeżywany w Kościele „Rok Wiary" ma zaowocować ponownym odkryciem miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie i jak zachęca Ojciec św. Franciszek, „zamieszkaniem w ranach Jego miłości, pozwalając, by nas miłował" (Homilia z 7 kwietnia 2013 r. na objęcie katedry Biskupa Rzymu) – pisze bp K. Nitkiewicz.
- Znakiem tej bezgranicznej miłości jest Krzyż Chrystusa. Wywyższony na nim Zbawiciel przyciąga nieustannie wszystkich do siebie (por. J 12,32). Tajemnica Krzyża nie tylko zdumiewa, ale pozwala również odkrywać prawdę o człowieku. "Jakąż bowiem wartość musi mieć w oczach Stwórcy człowiek - pyta bł. Jan Paweł II - skoro zasłużył na takiego i tak potężnego Odkupiciela?" I odpowiada: "Kościół, który nie przestaje kontemplować całej tajemnicy Chrystusa, wie z całą pewnością wiary, że Odkupienie, które przyszło przez Krzyż, nadało człowiekowi ostateczną godność i sens istnienia w świecie, sens w znacznej mierze zagubiony przez grzech. I dlatego też to Odkupienie wypełniło się w tajemnicy paschalnej, prowadzącej przez krzyż i śmierć do zmartwychwstania" (Encyklika „Redemptor hominis", 10) – pisze w przesłaniu sandomierski hierarcha.
- Jednocześnie zachęcam gorąco, aby w „Roku Wiary" odbyć pielgrzymkę do miejsca przechowywania Relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego. Tej lekcji krzyża wszyscy potrzebujemy. Krzyż trwa, choć zmienia się świat! – podsumowuję biskup ordynariusz.
Przesłanie zostanie odczytane w kościołach diecezji sandomierskiej 2 czerwca br.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)