
Modlitewny jubileusz w Ostrowcu Świętokrzyskim

W kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas obchodów dorocznego odpustu świętowano złoty jubileusz zapoczątkowania w parafii maryjnej modlitwy Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Praktykę tej formy modlitwy zainicjowano właśnie podczas odpustu w święto św. Michała Archanioła w 1961 r.
Wieczornej Mszy świętej odpustowej i szczególnemu jubileuszowi przewodził pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. Ostrowiecka uroczystość zgromadziła członków Kapituły Kolegiackiej, Kapituły Katedralnej, przedstawicieli ostrowieckiego duchowieństwa, parlamentarzystów, samorządowców lokalnych i instytucji miejskich oraz wielu parafian. - Świętując jubileusz tej modlitwy wyrażamy nasze umiłowanie do Maryi, naszej Matki. Wzmacnialiśmy je przez ostatnie dni podczas rekolekcji i mam nadzieję, że będzie ono trwało i rozwijało się w sercach wielu parafian - powiedział na początku Eucharystii ks. Jan Sarwa, proboszcz parafii.
Podczas homilii biskup K. Nitkiewicz odwołując się do liturgicznego święta wskazał na postaci aniołów, jako Bożych posłańców, którzy poprzez swoją służbę Bogu stają się wzorami wierności i posłuszeństwa Bożemu wezwaniu i posłaniu. - Współczesna kultura używa przeróżnych form i obrazów do przedstawienia aniołów. Często są one niekompletne, a nawet błędne. Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał uczą nas wierności Bogu oraz całkowitego oddania się na Jego służbę. W ten sposób umacniają jego prymat, który jest gwarancją prawdziwego szczęścia. Musimy dołożyć wszelkich starań, by budować prymat Boga w naszym sercu, w naszych rodzinach oraz w życiu społecznym. Mamy jak Archanioł Michał wołać Któż jak Bóg, domagając szacunku dla naszych przekonań religijnych i chrześcijańskiej tradycji -mówił bp Krzysztof Nitkiewicz. Wspólną modlitwę zakończyła adoracja eucharystyczna i śpiew uroczystego Te Deum laudamus.
W ostrowieckiej kolegiacie od 50 lat wierni gromadzą się w każdą środę na nabożeństwie przy ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Rozwój kultu i nabożeństwa był możliwy dzięki reformie soborowej i propagowaniu tej formy pobożności przez ojców redemptorystów.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)