
Jubileusz 10. lecia powiatu sandomierskiego

Uroczystą Mszą Świętą w bazylice katedralnej w Sandomierzu 23 stycznia 2009 roku rozpoczęły się obchody jubileuszu 10. lecia powstania powiatu i zarazem działalności starostwa sandomierskiego. Mszy Świętej odprawionej w intencji mieszkańców powiatu przewodniczył bp Andrzej Dzięga. Przywołując w homilii słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, "iż nie sposób zrozumieć dziejów naszej Ojczyzny do końca bez Chrystusa", bp Dzięga podkreślił, że Polacy powinni to zdanie nosić w sercu. - Jak wiele Jezus Chrystus ma udziału w tym, co się przez ponad tysiąc lat dokonuje na polskiej ziemi. A udział Jezusa Chrystusa jest zawsze udziałem dobrym, udziałem w uzgadnianiu, jednoczeniu i w przemianie ku lepszemu, w dojrzewaniu spraw tej ziemi. Oto jesteśmy posłani jako uczniowie Jezusa Chrystusa, aby, idąc poprzez sprawy tej ziemi, nadawać im sens, rozpoznawać ten sens i budować go. Jesteśmy dani temu światu po to, żeby ten świat umiał Boga poznawać i czcić, a więc, by kult Boży, zdrowy, ten prawdziwy, szczery mógł nieść się ku niebu. Z tego wsłuchania się i wpatrzenia w Boga rodzi się odpowiedzialność za sprawy tego świata, bo jesteśmy posłani do świata, aby być zaczynem dobra, zgody, prawdy, szczęścia i miłości. Gdy dzisiaj stajemy w tej bazylice katedralnej, aby dziękować Panu Bogu za 10 lat twórczych wysiłków, poszukiwań i zgodnych prób, inicjatyw, których celem jest budowanie dobra, to nie sposób nie pochylić się przed Bogiem z wdzięcznością, że tak wiele daje inspiracji, tak wiele swojego Ducha ludzkim myślom, sercom i działaniom. Niech będzie Bóg uwielbiony, że sam chce poprzez ludzi w tak różnoraki sposób prowadzić swoje dzieło tu, na świecie - zakończył ordynariusz. Następnie poświęcił i pobłogosławił sztandaru powiatu. Jak przypomniał bp Dzięga, "sztandar od wieków wpisany jest w naszą kulturę - najpierw jako znak, który podniesiony w górę, powiewając na wietrze, widoczny z daleka - jednoczył". - Pod ten sztandar zbiegali się wszyscy, którzy wiedzieli, że szczytnym, dobrym sprawom chcą służyć. Sztandar był dla nich znakiem jedności i wspólnoty działań. Na sztandarze wypisane są zawsze idee szczytne, dobre, godziwe, podniosłe, służące człowiekowi, rodzinie, narodowi, państwu, idee dobra, zgody, prawdy i twórczej pracy ludzkiej zawsze w duchu Bożej myśli. Na tym sztandarze jest też orzeł polski, srebrny ptak i sprawy sandomierskie: sandomierskiej ziemi, rolnictwa, handlu, kultury, szkolnictwa, służby zdrowia i wielu innych. Proszę Boga, aby myśl swoją przedwieczną wpisał w ten sztandar, by każdy, kto na niego spojrzy, każdy, kto pod nim stanie, współuczestniczył w dobrych, Bożych dziełach. Niech otrzyma poprzez was sandomierska ziemia nowe dobra, nowe owoce. Niech poprzez sandomierską ziemię Polska i Europa otrzymuje wciąż na nowo ten nowy, sensowny, niezmienny ład - modlił się biskup sandomierski.
Symbolikę sztandaru przedstawił przewodniczący Rady Powiatu Jacenty Czajka. Na sztandarze znalazł się m. in. herb powiatu oraz ryngraf Matki Boskiej Sulisławskiej, na jego drzewcu godło Rzeczypospolitej jako symbol najwyższego szacunku, poważania, aby - jak podkreślił - wszyscy, których ten znak jednoczy, stali się wspólnotą pokoju, gotowości niesienia pomocy innym. Starosta Stanisław Masternak wyraził życzenie, aby sztandar gromadził ludzi dążących do wspólnych celów, zawsze myślących o dobru Rzeczypospolitej, żeby córki i synowie nie musieli nigdy walczyć o swoją ziemię, by żyli w pokoju, aby następne pokolenia żyjące na ziemi sandomierskiej budowały lepszą, wspólną przyszłość pracą i modlitwą.
Po Mszy Świętej na Zamku Kazimierzowskim odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu i prezentacja powiatowego dorobku. Sesji towarzyszyła wystawa zatytułowana "Z historii powiatu" oraz występ Chóru Collegium Gostomianum.
Alicja Trześniowska