
Koncert muzyki barokowej w Zawichoście

Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji Powrót istniejący w Zawichoście dzięki obecności sióstr jadwiżanek, wspólnie z parafią pw. Wniebowzięcia NMP i rektoratem św. Jana Chrzciciela były organizatorami szczególnego wydarzenia, rozpoczynającego projekt Kult i Kultura, koncertu muzyki barokowej w wykonaniu krakowskich artystów działających w zespole Alta Cappella. Koncert ten odbył się 17 czerwca 2012 roku i wpisał się w przeżywany w Zawichoście i diecezji Rok bł. Salomei, wielkiej postaci związanej z historią tej ziemi. Swoją osobą bł. Salomea obrazuje doskonale istotę przenikania się kultu i kultury: życie oddane Bogu i na Boga ukierunkowane owocuje wielkimi dziełami ducha.
Krakowskiemu zespołowi w składzie osobowym: Marian Magiera, Paweł Gajewski, grający na trąbkach barokowych, Stanisław Majerski - trąbka barokowa i Tomasz Sobaniec - kotły barokowe i instrumenty perkusyjne, towarzyszyły Barbara Łypik-Sobaniec - wiolonczela i Joanna Solecka - klawesyn. Koncert rozpoczął się nieszporami, modlitwą Kościoła, łącząc w ten sposób to co jest kultem - dziełem człowieka oddającego chwałę Bogu, z tym co jest kulturą - wytworem ludzkiego ducha, głębokiego poprzez zakorzenienie się w twórcy piękna, Trójjedynym i wiekuistym Bogu. Samo określenie kultura zawiera w swojej pierwszej części słowo kult i prawdziwa, najgłębsza kultura, zapisana w literaturze, muzyce, malarstwie, sztuce rodzi się właśnie z przeżywania relacji z Nadprzyrodzonym, który tchnie w ludzkie serce iskry geniuszu. W takim klimacie Fundacja Powrót pragnie rozwijać kolejne inicjatywy wpisujące się w rzeczywistość kultu i kultury.
Zespół Alta Cappella powstał w Krakowie w 2010 r. jako formacja zajmująca się wykonawstwem muzyki dawnych epok na dętych instrumentach historycznych. Współpracuje on z orkiestrami w formie kompletnej sekcji trąbek i kotłów, a na stałe związany jest z orkiestrą Apella Cracoviensis. W Zawichoście Zespół wykonał utwory G. F. Haendla z opery Atalanta, III Sonatę a-mol na wiolonczelę i klawesyn M. Poutouart'a, Suitę na klawesyn D. Zipolli'ego, Sonatę G-Dur J. S. Bacha i fanfary na trąbki i kotły anonimowych artystów barokowych.
red.