
Konferencja: Wokół chrześcijańskiego Wschodu

W ramach sandomierskich spotkań Wokół chrześcijańskiego Wschodu w tym roku została podjęta tematyka związana z Egiptem i Bliskim Wschodem. Osobą łączącą tamtejszych chrześcijan oraz sandomierski Kościół lokalny jest postać bp. Prospera Burzyńskiego, ordynariusza sandomierskiego, który jeszcze przed objęciem diecezji pracował duszpastersko w Egipcie, Palestynie i Syrii w ramach franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Spotkanie 21 kwietnia 2012 roku rozpoczęła Msza święta w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Adela Zaki OFM, wikariusza apostolskiego w Aleksandrii, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, bp. Edwarda Frankowskiego oraz licznych kapłanów z terenu diecezji i zaproszonych gości. Podczas kazania ordynariusz sandomierski mówił lękach współczesnego człowieka wynikających z zamknięcia się na Chrystusa. - Nasze obawy o przyszłość, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym, wynikają często z tego, że jesteśmy skupieni na sobie, że za bardzo żyjemy własnymi problemami, że zawężamy świat do nas samych i do naszego środowiska. Takie ograniczenie perspektywy postrzegania zubaża nasze człowieczeństwo. To skazuje nas na samych siebie i nie pozwala dostrzec Chrystusa, który wędruje tuż obok i mówi: Ja jestem, nie bójcie się. Bywa również, że podobnie, jak w przypadku apostołów z dzisiejszej Ewangelii, bliskość Chrystusa wywołuje w nas lęki. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy ta bliskość objawia się w trudnościach i cierpieniach. I chociaż takie uczestnictwo w Jego krzyżu prowadzi do zmartwychwstania, my wolimy pozostać w swoim świecie. Chcemy ocalić to, co już posiadamy - mówił bp K. Nitkiewicz. Nawiązując następnie do tematyki sympozjum pasterz diecezji wskazał na odmienną postawę chrześcijan prześladowanych za wiarę. - Zabijani, torturowani i dyskryminowani, pozostają w ogromnej swej większości nieugięci. Jest to zarazem postawa daleka od cierpiętnictwa czy zamknięcia się we własnym gronie. Pomimo niezliczonych trudności i ciągłego zagrożenia, ci nasi bracia i siostry, deklarują wyraźnie swoją przynależność do Kościoła, a jednocześnie angażują się w działalności charytatywną i edukacyjną. To sprawia, że chociaż prześladowane Kościoły chrześcijańskie w krajach Azji i Afryki, po ludzku dawno już nie powinny istnieć, one nie tracą dynamizmu i nadziei. Wsłuchują się w głos Chrystusa: Ja jestem, nie bójcie się i podążają za Nim. Chrystus kieruje do nas dzisiaj te same słowa właśnie poprzez ich świadectwo. Umacniajmy się nim i wspierajmy je, aby nigdy nie ustało - tłumaczył hierarcha sandomierski.
Na konferencję na temat chrześcijańskiego Wschodu przybyli: abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe, przedstawiciele nauki i kultury z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, kapłani oraz studenci. Kolejna część spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury św. Józefa, gdzie w pierwszej konferencji o sytuacji chrześcijan w Egipcie mówił sam pasterz tamtejszego Kościoła bp Adel Zaki OFM. - Jako wspólnota Kościoła lokalnego mamy świadomość wielkiej tradycji chrześcijańskiej związanej z ziemią egipską, gdzie kształtowało się chrześcijańskie życie monastyczne. Współczesność jednak pełna jest trudności. Chrześcijanie w Egipcie mają problemy z budową nowych świątyń, gdyż uwarunkowane jest to pozwoleniem samego prezydenta. Odczuwana jest dyskryminacja w nominacjach na urzędy państwowe. Chrześcijanin nie może być premierem, burmistrzem miasta czy przełożonym w służbach państwowych. W sądownictwie zeznanie chrześcijanina może być odrzucone lub potraktowane jako nieistotne. Mimo, że jesteśmy małą wspólnotą (blisko 55 tys. wiernych w 26 parafiach) podejmujemy wiele dzieł w zakresie edukacji, katechezy czy opieki nad biednymi i chorymi. Dokładamy także wiele starań w dialog ekumeniczny i międzyreligijny - mówił bp Adel Zaki OFM. W kolejnym wykładzie ks. dr Piotr Włoczyk zreferował Misyjną działalność Adama Prospera Burzyńskiego w Egipcie 1790-1809 ze szczególnym uwzględnieniem kooperacji z innymi Kościołami chrześcijańskimi, zaś ks. Jan Bednarz SDB, mówił na temat Szkolnictwa katolickiego w Egipcie.
W trzeciej części spotkania w Muzeum Diecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona życiu i działalności Adama Prospera Burzyńskiego (1755-1830), franciszkanina reformaty. Wernisaż przedstawia jego długoletnią misjonarską pracę w Górnym Egipcie, okres posługi, jako tłumacza, lekarza i kapelana armii Napoleona w Egipcie oraz biskupie pasterzowanie w Sandomierzu. Wśród eksponatów znajdują się osobiste pamiątki po bp. A. Burzyńskim, w tym insygnia biskupie oraz kazania pisane w języku arabskim.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)