
Krzyż Grunwaldzki wrócił po konserwacji do Sandomierza

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył 29 stycznia 2010 roku na Wawelu w Krakowie w komisji konserwatorskiej, która odebrała prace wykonane podczas konserwacji sandomierskiego relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego zwanego Grunwaldzkim. W spotkaniu obok grona konserwatorów udział wzięli dyrektorzy Zamku Królewskiego na Wawelu, zaś w Baszcie Południowej odbyła się konferencja prasowa. Podpisany został pamiątkowy dokument, który umieszczono wewnątrz relikwiarza w przygotowanej specjalnej srebrnej oprawie wykonanej przez Piotra Galanta, konserwatora prowadzącego. Bp Nitkiewicz umieścił ponownie święte cząstki Krzyża i udzielił zebranym błogosławieństwa oraz podziękował za profesjonalne przywrócenie dawnego blasku tego szczególnego dzieła sztuki, które przez swoją funkcję sakralną, a także przez piękno formy i proporcji pomaga człowiekowi w stawaniu się lepszym i bogatszym duchowo.
Wato przypomnieć, że Krzyż ten ofiarował do sandomierskiej kolegiaty sam król Władysław Jagiełło po zwycięstwie pod Grunwaldem. Kościół kolegiacki w Sandomierzu odgrywał wówczas szczególną rolę w Królestwie, co potwierdzają również odnawiane obecnie freski z fundacji Jagiełły i ich program ikonograficzny. Jest prawdopodobne, że odbywało się tu wówczas nabożeństwo dziękczynne, podobnie jak w katedrze wawelskiej. Biskup sandomierski zapowiedział powrót relikwii do kultu.
Po zakończonej konserwacji krzyż wraca do Sandomierza, gdzie będzie go można oglądać w Muzeum Diecezjalnym. W Krakowie będzie go można zobaczyć na wielkiej wystawie grunwaldzkiej Na znak świetnego zwycięstwa, którą otwieramy 15 lipca. Odnowiony krzyż relikwiarzowy z Sandomierza należy do najwspanialszych i niewątpliwie będzie jednym z najbardziej interesujących trofeów na wielkiej wystawie jubileuszowej - poinformował dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski. Konserwacja tego obiektu i jego eksponowanie na przygotowywanej wystawie dowodzi o tworzeniu dobrych relacji pomiędzy państwową placówką Muzeum Narodowym a muzeami diecezjalnymi, które przechowują wspaniałe przykłady kultury wieków - stwierdził wicedyrektor muzeum na Wawelu Jerzy Petrus. Z Sandomierzem ta współpraca jest bardzo dobra i wpisuje się w historyczne związki tych miast.
Relikwiarz już powrócił do Sandomierza i jest prezentowany w Domu Długosza. W marcu odbędzie się w sandomierskim muzeum diecezjalnym spotkanie z konserwatorami z Wawelu przybliżające program prac przy obiekcie.
Ks. Andrzej Rusak