
Promocja książki w Majdanie Królewskim

W dniu 14 kwietnia 2013 roku w restauracji Pod Koroną w Majdanie Królewskim odbyła się promocja książki pt. Działalność Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Majdanie koło Kolbuszowej w latach 1925-1962 autorstwa Damiana Dawida Sudoła wydanej przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Gminie Majdan Królewski Lokomotywa pod patronatem medialnym Gościa Niedzielnego oraz portalu Diecezja Sandomierska w Internecie.
Promocja książki miała charakter bardzo uroczysty. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Majdan Królewski pan Jerzy Wilk, który przywitał przybyłych gości. Wśród zebranych byli m.in.: autor publikacji Damian Dawid Sudoł, członkowie Stowarzyszenia Lokomotywa z panią prezes Anną Rozmus, delegacja Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Tarnowa na czele z Matką Marią Elżbietą Korobij Przełożoną Prowincjonalną Zgromadzenia, delegacja Służebniczek ze Starej Wsi na czele z s. Martą Komborską, Zbigniew Chmielowiec poseł na sejm RP, Józef Kardyś Starosta Powiatu Kolbuszowskiego, samorządowcy Gminy Majdan Królewski, pracownicy naukowi KUL z Lublina na czele z recenzentem książki dr hab. Tomaszem Nowickim, księża z okolicznych parafii z dziekanem dekanatu raniżowskiego ks. kan. Stanisławem Jagustynem, goście z Krakowa, Lublina, Sandomierza Stalowej Woli, oraz mieszkańcy Gminy Majdan Królewski.
Pan Wójt w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na cel spotkania, które miało m.in. przypomnieć genezę działalności charytatywnej prowadzonej przez siostry zakonne w duchu chrześcijańskim bez rozgłosu i w pokorze. Wójt gminy zwrócił także uwagę na autora książki, młodego historyka rozpoczynającego pracę naukową, którego ambitna postawa obala mit, że wokół nas żyje młodzież bez zainteresowań i bez ideałów. Samorządowiec pogratulował wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie publikacji.
Następnie głos zabrał sam autor. Prezentując swoją książkę przybliżył zebranym okoliczności jej powstania, opowiedział o pracy nad nią, jej podziale i strukturze. Autor publikacji wyjaśnił, że książka to hołd złożony siostrom zakonnym pracującym w Majdanie Królewskim, które dzielnie znosząc wszelkie przeciwności, złotymi zgłoskami wpisały się w piękną kartę historii naszego regionu.
W trakcie wystąpienia autora, głos zabierali zebrani goście. Naukowcy z KUL-u wygłosili mini-referaty na temat metodyki badań nad historią regionalną a także na temat działalności charytatywnej żeńskich zgromadzeń zakonnych. Został odczytany list gratulacyjny Kierownika Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL prof. Henryka Gapskiego. Poproszona o zabranie głosu Matka Przełożona Prowincjonalna podkreśliła, że jest to pierwsza pozycja wydawnicza, która w sposób tak szczegółowy przestawia jedną z wielu placówek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Wyraziła nadzieję, że pan Sudoł na tym nie poprzestanie.
Gratulacjom oraz podziękowaniom nie było końca.
Pan D.D. Sudoł z wielkim wzruszeniem podziękował wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się o wydania jego twórczości. Podziękował osobom, które w każdym miejscu i w każdym czasie gotowe były służyć mu pomocną radą, zawsze udzielają niesłabnącej motywacji.
Spotkanie przebiegło w niezapomnianej, miłej, pełnej radości atmosferze. Prezentowana książka cieszyła się wielkim zainteresowaniem przybyłych gości. Możliwość jej zakupienia oraz rozmowy z autorem a także uzyskanie jego podpisu były miłym akcentem kończącym uroczystość.
T.S.