
35. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

19 września 2011 roku w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach wierni zrzeszeni w Kołach Przyjaciół Radia Maryja, rodzina księdza Romana Kotlarza, władze samorządowe powiatu staszowskiego oraz miasta i gminy Staszów, przedstawiciele organów wojewódzkich, posłowie, Staszowska Drużyna Strzelecka, a także księża z diecezji sandomierskiej i radomskiej wraz ze swoimi parafianami uczcili męczeńską śmierć ks. Romana Kotlarza.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy Edward Frankowski. Eucharystia sprawowana była w intencji, aby ofiara ks. Kotlarza stała się odrodzeniem wiary w Ojczyźnie i narodzie polskim. Liturgię poprzedził montaż słowo-muzyczny o życiu i męczeńskiej śmierci ks. R. Kotlarza. Uroczystość tę transmitowała telewizja Trwam i Radio Maryja.
Homilię do zgromadzonych wiernych, radiosłuchaczy i telewidzów wygłosił biskup Edward Frankowski. W homilii bp Frankowski przypomniał życiorys ks. Romana Kotlarza, który dzieciństwo spędził w Koniemłotach, maturę zdawał w Staszowie, a lata przygotowań do kapłaństwa w Sandomierzu i Krakowie. Był proboszczem w Pelagowie, gdzie organizował nabożeństwa za prześladowanych przez reżim komunistyczny robotników. Nie ugiął się, mimo, że był represjonowany przez służbę bezpieczeństwa i odważnie stawał w obronie swoich parafian. Za to został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu. Był prześladowany fizycznie i psychicznie. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku, żył 48 lat z czego 22 lata w kapłaństwie. Pogrzeb ks. Romana Kotlarza 20 sierpnia 1976 roku, przerodził się w robotniczą manifestację. Po Mszy świętej polowej w Pelagowie, trumnę z ciałem swego proboszcza, wierni przewieźli do Koniemłotów, gdzie spoczął w grobie obok swej matki.
- Po tej bestialskiej śmierci, były następne morderstwa popełniane na księżach, gorących patriotach, którzy nie chcieli milczeć na kłamstwo i na zło, na brutalność, na krzywdy wyrządzane ludziom niewinnym i trzeba wspomnieć, że do nich należą ks. Stanisław Suchowolec, o. Stanisław Kowalczyk, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych, a przede wszystkim ks. Jerzy Popiełuszko. I ta właśnie męczeńska śmierć ks. Romana i tych księży zaowocowała przemianami społecznymi i politycznymi w Polsce, a szczególnie zaowocowała powstaniem NSZZ Solidarność - mówił biskup Edward Frankowski.
Na koniec Mszy świętej bp Frankowski zaprosił wszystkich na centralne obchody Roku Jubileuszowego związanego z setną rocznicą urodzin ks. kardynała Adama Kozłowieckiego, misjonarza Afryki, więźnia obozów koncentracyjnych, które odbędą się 25 września br. w kościele pw. Świętej Rodziny w Hucie Komorowskiej.
Uroczystość w kościele związana z 35. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza zakończyła się modlitwą różańcową, którą poprowadził ks. Edward Zieliński, proboszcz parafii pw. świętej Barbary w Staszowie.
Agata Bazak