
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika T. Kościuszki w Stalowej Woli

Pomnik Tadeusza Kościuszki poświęcił ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Pod pomnikiem, który stanął przed Zespołem Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, złożona też została ziemia z miejsc, gdzie przebywał i walczył patron szkoły.
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika poprzedziła polowa Msza święta sprawowana w intencji całej szkolnej społeczności, której przewodniczył sandomierski ordynariusz, a koncelebrowali ją księżą ze stalowowolskich parafii. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza powitał dyrektor ZS nr 2 Włodzimierz Smutek oraz proboszcz parafii pw. Św. Floriana ks. Marian Balicki. W swojej homilii biskup ordynariusz powiedział między innymi, iż Tadeusz Kościuszko prowadził żywot typowy dla szlachty tamtejszego okresu, łącząc żołnierskie rzemiosło z troską o majątek odziedziczony po przodkach. Był człowiekiem religijnym: wychowankiem ojców Pijarów i członkiem sodalicji różańcowej. - Ale - dodał ordynariusz - na naszej drodze pojawiają się nieraz poważne wyzwania. I wówczas, dotychczasowe lata, zwykłego, codziennego życia stają się przygotowaniem do podjęcia wielkich czynów. Kościuszko podjął takie właśnie wyzwanie, walcząc w obronie suwerenności Rzeczypospolitej oraz Stanów Zjednoczonych. - Moi Drodzy - powiedział bp Nitkiewicz, zwracając się do młodzieży zgromadzonej na placu szkolnym. - Wypełnianie codziennych obowiązków w szkole i w domu, nie ma w sobie, na pierwszym rzut oka, nic nadzwyczajnego. Ale jeśli włączymy w nie Chrystusa, jeśli codzienny trud i jawiące się problemy zaczniemy rozpatrywać w perspektywie wiary, odkryjemy, że Chrystus Zmartwychwstały powołuje nas do rzeczy niezwykłych, i że to wszystko co dzisiaj czynimy jest przygotowaniem do doniosłych wyzwań i obowiązków. One się mogą pojawić w każdej chwili, zupełnie nieoczekiwanie. I wtedy trzeba je podjąć i wypełnić, a Chrystus pobłogosławi.
Wykonawcą pomnika był krakowski rzeźbiarz Wojciech Siek, natomiast jego rodzicami chrzestnymi Zdzisława Kapuśniak, emerytowana nauczycielka oraz prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Pomnik odsłonili starosta stalowowolski Wiesław Siembida, Włodzimierz Smutek oraz Longina Ordon, propagatorka kościuszkowskich idei. Uroczystość zakończył apel poległych.
ac