
Edycja szkolna festiwalu Eutrapelia

W szkolnej edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu przygotowało opowieść o życiu kardynała Adama Kozłowieckiego, na którą złożyły się wspomnienia zaprezentowane w formie czterech scenek obrazujących wczesną młodość, wstąpienie do zakonu jezuitów, pobyt w obozach koncentracyjnych i działalność misyjną w Afryce. Młodzież podkreśliła wartość słowa i modlitwy kardynała Kozłowieckieco, szczególnie w obozach Oświęcimiu i Dachau, które dodawały otuchy, pomagały przetrwać ten okrutny czas i uczyły, jak czynić dobro w myśl przykazania miłości Boga i bliźniego. Kardynał potępiał zło szerzące się wokoło i swoim pogodnym obliczem budził nadzieję i umacniał wiarę. Ponadto młodzi aktorzy przedstawili klimaty misyjne, zwyczaje plemion i codzienne życie tego niezwykłego misjonarza. Kapituła w osobach Ewa Sęk, ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk, Magdalena Stec zwróciła uwagę na bogactwo środków artystycznych i treści tej prezentacji przygotowanej pod opieką Joanny Sarwy, a siostrze dyrektor Justynie Oksiucie pogratulowała postawy uczniów, której przekazywane są wartości patriotyczne i chrześcijańskie.
Na szlaku Festiwalu, 20 maja stanęło również Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku z programem słowno-muzycznym pt. Być blisko ludzi, przygotowanym przez uczniów pod opieką ks. Tomasza Szostka i Joanny Chowaniec. Kapitułę przywitała Janina Reichert, dyrektor szkoły i zaprosiła na program, w którym ukazano również bogaty życiorys ks. kardynała Adama Kozłowieckiego i jego działalność misyjną z wykorzystaniem środków multimedialnych oraz formy wywiadu. W dramie młodzież ukazała aspekt korespondencji Polaków z kardynałem, przebywającym na misjach. Program wzbogacony był pieśniami przy akompaniamencie gitary, stosownie dobranymi do treści przedstawienia. Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk podziękowała uczniom i wychowawcom za stałą współpracę i uczestnictwo w kolejnych edycjach Festiwalu.
W Domu Kultury w Zaklikowie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Sapińskiego przedstawiła autorski spektakl teatralny pt. Szmaragdowa słodycz życia. Była to historia młodego malarza, który zepchnięty przez wielkich tego świata znalazł ukojenie w alkoholu, jako ucieczce od niepowodzeń. Szukał tęczy swojego życia, a znalazł szmaragd omamiający, kuszący, powodujący brak kontroli nad życiem człowieka i artysty. Przełomem stał się moment, kiedy wziął do ręki Pismo Święte i przeczytał fragment mówiący: Choćby inni zapomnieli, ja nie zapomnę o tobie. Odbija się od dna moralnego, powstaje z ruin życia i swoją twórczością ukazuje jasne twórczości. Przesłaniem jest ustawiczna walka z pokusami, przez przeciwstawianie się złu oraz dokonywanie dobrego wyboru. Młodzież pracowała nad spektaklem pod kierunkiem Marty Topolskiej i ks. Zbigniewa Swatka, a prace plastyczne przygotowała młodzież z Ewą Stryjecką. Dyrektor szkoły Bożena Pawłowska-Płaza podkreśliła dużą wartość idei Festiwalu Eutrapelia i dobre oddziaływanie na społeczność uczniowską. Również taką opinię wyraził obecny na spotkaniu wójt Zaklikowa Zdzisław Wójcik.
KDK Arka