
Na fali zwątpienia i nadziei

W niedzielę 12 czerwca 2011 roku w XII rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Sandomierzu oraz w I rocznicę powodzi odbyła się prezentacja książki wydanej przez Caritas Diecezji Sandomierskiej pt. Na fali zwątpienia i nadziei zawierającej wspomnienia osób i fotograficzny reportaż z tragicznych dni kataklizmu, który nawiedził liczne tereny diecezji sandomierskiej. Prezentacji książki towarzyszył koncert Antoniny Krzysztoń.
Prezentowana książka to szereg wspomnień osób, które bezpośrednio dotknęła powódź, jak również świadectwa przedstawicieli służb i wolontariuszy, którzy brali udział w bezpośredniej pomocy poszkodowanym w czasie i po powodzi. Wypowiedzi osób przeplatane są fotografiami obrazującymi ogrom tragedii, której doświadczali powodzianie jak również ukazują ogromny wysiłek grupy ratowników i wolontariuszy, którzy pospieszyli z pomocą poszkodowanym. Pomysłodawcą wydania albumu wspomnień był ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, który wskazał na konieczność udokumentowania z jednej strony skali nieszczęścia, jakie przyniósł kataklizm jak również olbrzymiej fali solidarności ludzkich serc, które niosły pomoc powodzianom. Prezentacja książki odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu. O swoich doświadczeniach z czasu powodzi opowiedzieli Anna i Paweł Czerepakowie z Sandomierza, Aleksandra Juszczyńska uczennica klasy V ze Szkoły Podstawowej w Ruszczy i Aleksandra Majka uczennica klasy III z Gimnazjum w Ruszczy, Waldemar Kocel, strażak z OSP w Winiarach oraz Małgorzata Mierzwa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu Wielowsi. Całość spotkania uświetniła swoim śpiewem Antonina Krzysztoń wykonując utwory ze swojego repertuaru.
Podczas prezentacji wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego i literackiego pt. Kiedy myślę powódź. - Ulice naszych miast noszą często nazwiska bohaterów czasu wojny i pokoju, im także stawiane są pomniki. Myślę, że ta sala Domu Katolickiego wypełniona jest po brzegi bohaterami. Wielu innych, nie mogło tutaj przybyć, gdyż żyją w odległych częściach Polski oraz za granicą. To wy, najdrożsi, walczyliście z żywiołem, broniąc ludzkiego życia i dobytku, to wy śpieszyliście z pomocą, to wy okazywaliście solidarność. Prezentowana książka i dzisiejszy koncert są wyrazem naszego uznania dla waszej odwagi i wytrwałości, są wyrazem uznania dla ludzi wam podobnych. Chcemy dziękować razem Bogu, że pozwolił odnieść zwycięstwo nad żywiołem i ludzką słabością. Chcemy prosić Go o błogosławieństwo na dalszy czas odbudowy - mówił biskup Nitkiewicz podczas spotkania. Po zakończeniu koncertu na Placu Papieskim u stóp figury bł. Jana Pawła II z okazji XII rocznicy pobytu Ojca świętego w Sandomierzu odbyło się wieczorne czuwanie, przygotowane przez alumnów seminarium duchownego połączone ze wspólną modlitwą Apelu Jasnogórskiego.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)