
Minął rok od sakry bp. Andrzeja Dzięgi

Dzisiaj mija rok od dnia, kiedy to 24 listopada 2002 roku w uroczystość Chrystusa Króla odbył się ingres do sandomierskiej katedry i ks. Andrzej Dzięga przyjął święcenia biskupie. Warto więc spojrzeć na ten rok posługi bp. Andrzeja w diecezji sandomierskiej.
Bardzo trudno wyliczyć wszystkie miejsca, opisać wydarzenia, oddać z kronikarską dokładnością wszystkie spotkania Jubilata w minionym roku. Wspomnijmy tylko niektóre, najbardziej charakterystyczne i ważne.
W mijającym, pierwszym roku swojej biskupiej posługi bp Andrzej Dzięga wielokrotnie spotykał się z kapłanami, alumnami i siostrami zakonnymi naszej diecezji mieście w biskupim i we wszystkich dekanatach. W Wielki Czwartek, w sandomierskiej katedrze mówił: "Trudna jest wasza służba, bo sprawujecie ją na co dzień indywidualnie i często w samotności. Każdy, kto przychodzi do was, chce otrzymać cząstkę waszego serca. Modlę się dzisiaj, aby wasze kapłańskie serce, po które wyciągają się dłonie wiernych, było zawsze jak chleb w dłoniach Jezusa; by się mnożyły, gdy są rozdzielane". 24 maja br. pasterz diecezji udzielił święceń kapłańskich 18 diakonom WSD w Sandomierzu. Podczas dnia modlitw o świętość kapłanów 16 czerwca powiedział: "Dzisiejszą modlitwą jeszcze raz patrzymy w stronę źródła, z którego nasze kapłaństwo jest wyprowadzone, z którego czerpie siły wewnętrzne, zadania i cele - ku Eucharystii". Uczestniczył w ostatniej ziemskiej drodze księży m.in. śp. ks. Mariana Sulimy, Antoniego Nizioła, Mariana Brodeckiego, Stefana Kwiatkowskiego, Jana Oktobrowicza, Franciszka Wolaka.
W patronalną uroczystość Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa, 19 marca br. bp Dzięga odwiedził klasztor sióstr w Radnej Górze koło Zaklikowa, a 1 czerwca w Sandomierzu kanonicznie powołał do istnienia Konwent Ojców Dominikanów. 12 maja erygował tarnobrzeską parafię pw. Chrystusa Króla, a 28 czerwca konsekrował nowy kościół w Cholewianej Górze.
swojej posłudze ordynariusz wiele uwagi poświęcał ludziom pracy. W komunikacie o świecie pracy napisał: "Dzisiaj serdecznie proszę wszystkich Was, Drodzy Duszpasterze i wierni, o modlitwę różańcową w intencji wyproszenia i obrony miejsc pracy dla zapewnienia minimum egzystencji pracownikom, ich rodzinom i mieszkańcom naszego regionu. Módlmy się także w intencji pracodawców i zarządzających przedsiębiorstwami oraz za tych, którzy podejmują ważne dla gospodarki decyzje polityczne". Podczas ingresu do bazyliki konkatedralnej w Stalowej Woli, 26 grudnia 2002 r. bp Andrzej Dzięga zwrócił się bezpośrednio do zagrożonych bezrobociem: "Znam bóle waszego życia. Widziałem w narzędziowni HSW przygaszone oczy, czułem w dłoniach drżenie lęku, i to nie tylko lęku o pracę. To był głębszy lęk: o los rodziny, o sens swojego życia, o godność swoją". Podczas wizyty w parafiach Ostrowca Świętokrzyskiego, kolejnego miasta dotkniętego dużym bezrobociem 16 lutego br. w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła biskup mówił w homilii: "W tak trudnych sytuacjach - utraty pracy, niemożności znalezienia nowej, braku pieniędzy, a co za tym idzie środków do życia dla najbliższych, choroby i niesprawiedliwości, ludzie bardzo często tracą wiarę, pytają siebie: po co wierzyć? Odpowiedzią na to są te piękne słowa "Któż jak Bóg?". Bo tylko w Bogu możemy pokładać nadzieję, tylko wiara w Niego jest w stanie pomóc ludziom poradzić sobie w trudnych sytuacjach, daje wiarę w lepsze jutro, bo Bóg jest opoką i fundamentem, na którym należy budować swoje życie".
Bp Andrzej Dzięga spotykał się wiele razy z ludźmi kultury. 4 stycznia br. spotkał się na opłatku w Muzeum Diecezjalnym z sandomierskim światem kultury: twórcami i pracownikami placówek kulturalnych. Wyraził uznanie dla ich zaangażowania i trudu, pomimo borykania się z wieloma trudnościami - brakiem odpowiednich środków finansowych oraz zainteresowania decydentów, a także obojętnością społeczeństwa. Podkreślił ponadto ogromne znaczenie kultury w życiu narodu, utrzymaniu jego świadomości i odrębności. 21 lutego na zaproszenie Stowarzyszenia "Dzików" gościł w Tarnobrzegu, gdzie w dzikowskim zamku spotkał się z animatorami kultury regionu tarnobrzeskiego. 11 czerwca brał udział w zakończeniu XII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" w Stalowej Woli.
Biskup Jubilat brał również udział w sympozjach i konferencjach naukowych. - Mówiąc Europa, słyszysz na pewno położenie geograficzne, ale też słyszysz całe dziedzictwo kulturowe tworzące się dwa tysiące lat. Sandomierz to miasto, które razem z Europą przeżywało nadzieje i upadki - mówił bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga w czasie konferencji naukowej, która odbyła się 15 lutego br. w sandomierskim zamku. 1 marca uczestniczył w sympozjum poświęconym modlitwie różańcowej w sandomierskim Domu Katolickim. Powiedział: "Jest w tej modlitwie moc. Poczuje ją i skorzysta z niej ten, kto jej zawierzy, kto pozwoli się jej prowadzić". Sprawował również patronat nad konferencją "Suwerenność państwa polskiego w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej", która odbyła się 25 maja w Sandomierzu. 11 października zainaugurował nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu - filii KUL i Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka, a 16 listopada w filii KUL w Stalowej Woli.
Wielką nadzieję na przyszłość Kościoła wiąże biskup Andrzej z młodzieżą. Pod koniec lutego br. mówił do harcerzy zgromadzonych w Opatowie: "Także wy stajecie pod sztandarami waszych hufców na wezwanie Polski. Jesteście dzisiaj jej potrzebni, właśnie wy młodzi, harcerze i harcerki, z waszym zaangażowaniem i zapałem, z waszą jednoznacznością w życiu". 22 marca modlił się z maturzystami na Jasnej Górze. "Dojrzałość znaczy odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, co się czyni, mówi i jak żyje". W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia spotkał się z młodzieżą diecezji sandomierskiej przybyłą na obchody Światowego Dnia Młodzieży. 13 maja br. w kolejną rocznicę zamachu na Jana Pawła II, w staszowskim kościele pw. Ducha Świętego udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Mszą św. pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego, odprawionej w bazylice katedralnej, rozpoczęło się 31 maja I Spotkanie Harcerek i Harcerzy Diecezji Sandomierskiej. 21 czerwca bp Dzięga przewodniczył obchodom jubileuszu 10-lecia KSM diecezji sandomierskiej a 16 października nadaniu imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Staszowie.
Od początku swojej biskupiej posługi bp Andrzej Dzięga był blisko najbardziej potrzebujących m.in. poświęcał nowe domy dla powodzian w Kunowie i Staszowie oraz stację opieki Caritas w Domostawie. Pod koniec sierpnia br. (22-24 VIII) bp ordynariusz przewodniczył obchodom Diecezjalnego Kongresu Różańcowego, a w dniach 13-16 października obchodom Dnia Papieskiego i 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatnio, w dniach 20-22 września br. uczestniczył w Budapeszcie, stolicy Węgier w drugiej części konferencji "Polska - Węgry. 1000 lat chrześcijaństwa".
Ks. Roman Bogusław Sieroń, ks. Dariusz Woźniczka