
Dokumenty odsłaniają historię

Podczas trwających prac konserwatorskich nad dokumentami znalezionymi za koronami obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej z katedry sandomierskiej poddanego pracom konserwatorskim odczytano tekst dokumentu i niektóre nazwiska ofiarodawców.
- W górnej części każdej z odnalezionych 6 kart znajduje się tekst w formie maszynopisu, podpisany przez ks. Edwarda Górskiego, ówczesnego kustosza katedry, przynoszący informację o inicjatywie naprawy korony i obrazu w 1946 r., a także o umieszczeniu przed ołtarzem lampy wotywnej. Poniżej znajdują sie podpisy mieszkańców Sandomierza, którzy przekazali na ten cel datki pieniężne - poinformowała Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Oto tekst z dokumentu:
Niemcy we wrześniu 1939 roku obrabowali z koron i ozdób obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w kościele katedralnym w Sandomierzu. Grono osób z Sandomierza postanowiło naprawić korony i obraz oraz zawiesić przed ołtarzem lampę wotywną. Nazwiska ofiarodawców będą umieszczone na wieczna rzeczy pamiątkę na koronie i na lampie. Upraszamy o czytelne wpisywanie nazwisk.
P. Świerzowiczowa Kaz. upoważniona jest do zbiórki na listę niniejszą. Sandomierz 22 czerwca 1946 r.
Oto kilka nazwisk ofiarodawców odczytanych z dokumentu:
- s. Jabłońska - bibliotekarka
- Jeśmanowa
- Zaleśna Stanisława
- Słowikowski Michał
- Kuśniewiczowa
- Lipiński St.
- Krawczyk
- Lipiec
- Koseła
Obok nazwisk znajduje się wielkość złożonej ofiary.
- Po odczyszczeniu dokumentów i ich zabezpieczeniu zostaną one zinwentaryzowane z odczytaniem nazwisk fundatorów, przekazanych kwot, a następnie trafią one do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu - dodaje M. Wawrzkiewicz, kierujący całością prowadzonych prac konserwatorskich w Katedrze. Obraz przedstawiający kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej został umieszczony w katedralnej kaplicy bocznej przez biskupa Stefana Aleksandra Zwierowicza, który otrzymał kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w 1902 r. od duchowieństwa wileńskiego. Po prawie stu latach odnowienie i konserwacja kaplicy bocznej została podjęta z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza podczas prac renowacyjnych trwających obecnie w sandomierskiej katedrze prowadzonych przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Krakowa.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)