
Majowe Eutrapelia w szkołach

Kolejną szkołą, która zaprezentowała się w ramach Festiwalu „Eutrapelia” 23 maja 2011 roku był Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli. Młodzież pod kierunkiem ks. Mariusza Bajaka przygotowała program artystyczny, prace plastyczne i prezentację multimedialną poświęconą życiu i działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, podczas której wykonano pieśni „Mury”, „Ojczyzno ma” i „No, a Ty zło dobrem zwyciężaj” przy akompaniamencie gitary i pianina. Teatr „Saturn” ukazał historię chłopca o imieniu Piotr w czasach współczesnych, nastawionych na szybki rozwój technologii i rynku, w których zanikają więzi rodzinne. Rodzice zaniedbują dzieci, zapominają o uczuciach względem ich i siebie, dominuje brak czasu i wzajemnego zrozumienia. Młodzież pokazała, że nie można zapominać o wartościach najwyższych, a także, że człowiek nie może żyć bez miłości. Jedna z uczennic z klasy pierwszej napisała i odczytała własną refleksję na temat, jak zasłużyć na miłość Boga. Refleksja ta wybrzmiała jak modlitwa. Kapituła reprezentowana przez Ewę Sęk, ks. Mariusza Kozłowskiego, Alicję Szewczyk, Barbarę Lechocińską z KUL pogratulowała dyrektor Lucynie Goc za stworzenie optymalnych warunków do realizacji zadań festiwalowych, a ks. Mariuszowi Bajakowi za pracę z młodzieżą.
Następnie Kapituła udała się do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, gdzie w progach szkoły została powitana przez dyrektor Teresę Żygułę. W auli wypełnionej po brzegi uczniami wybrzmiały słowa Ewangelii, poezja ks. Mariana Balickiego i Ryszarda Szocińskiego. Fragmenty te ukazały m.in. piękno przyrody, wychwalającej Boga Stwórcę, zawierały przykazanie miłości Boga i człowieka. Wybrzmiały również słowa bł. Jana Pawła II, który przez całe swoje życie ukazywał, jak zło dobrem zwyciężać. Ta przepiękna poezja ubogacona była śpiewem dziewcząt. Cały program powstał dzięki Marii Pietrow przy współpracy ks. Michała Oszczudłowskiego.
Kapituła spotkała się również z młodzieżą z Zespołu „Gong”, kierowanym przez Kazimierza Wiszniowskiego i Jerzego Buczka. Przedstawiono życiorys bł. ks. Jerzego Popiełuszki słowami i obrazem. Przytoczono fragmenty listów do ks. Jerzego, pisanych przez ludzi młodych, w których dziękowali za nadzieję wlewaną w serca, za naukę wiary i miłości do Boga, za atmosferę modlitw i nabożeństw podnoszących na duchu, mających głęboki sens, budzących refleksję nad przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Program zakończyły słowa ks. Popiełuszki: „Za prawdę trzeba cierpieć i na każdym kroku zło dobrem zwyciężać”. Kapituła podziękowała dyrektor Wilhelminie Kropornickiej za gościnne progi tej szkoły.
KDK Arka