
Plac pod budowę klasztoru klarysek poświęcony


Uroczystego poświęcenia placu budowy pod przyszły klasztor sióstr klarysek w Sandomierzu dokonał bp Andrzej Dzięga 12 marca 2008 roku. Po krótkiej modlitwie w kaplicy sióstr zgromadzeni ze śpiewem pieśni przeszli na plac budowy, gdzie bp Dzięga dokonał aktu przekopania ziemi i pobłogosławił rodzące się dzieło. W słowie skierowanym do zebranych w kaplicy bp Dzięga przypomniał pierwsze myśli i początki powstawania klasztoru klarysek. Stwierdził, że klasztor ten ma być korzeniem życia duchowego dla całej sandomierskiej ziemi. Ordynariusz życzył, aby kult Boga trwał w tym miejscu przez następne wieki. Wykonawcy nakreślili poszczególne etapy przedsięwzięcia. Jak poinformował inż. Architekt Andrzej Krzemień, projektant klasztoru, w pierwszym etapie wybudowana zostanie część mieszkalna dla sióstr wraz z kotłownią. W stanie surowym ma być gotowa pod koniec października br., a ukończona w maju 2009 roku. W drugim etapie zostanie wybudowana część ogólna do pracy - refektarz, biblioteka i furta, zaś w trzecim etapie kaplica.
Oficjalnego wprowadzenia sióstr klarysek do diecezji sandomierskiej dokonał bp Andrzej Dzięga 12 czerwca 2007 roku, zaś 17 listopada 2007 ustanowił klauzurę. Obecnie w klasztorze mieszka 4 siostry. - Staramy się być oazą modlitwy. Mamy kaplicę, w której wspólnie się modlimy i stajemy się wspólnotą. Codziennie ksiądz kapelan Tadeusz Kopacz odprawia Mszę Świętą - powiedziała s. Maria.
Klaryski, jak każdy zakon kontemplacyjny klauzurowy, realizują swoje powołanie naśladowania Chrystusa w odosobnieniu od świata zewnętrznego, aby modlitwą i pokutą, w duchu św. Franciszka i św. Klary, wypraszać zbawienie właśnie temu światu. Oddzielone od ludzi klauzurą materialną są im bliskie duchem i sercem, ofiarowując im swoją modlitwę i wyrzeczenia. Obecnie jest ponad 100 Polek - Klarysek. Fundacja sandomierska jest już z kolei szóstym klasztorem klarysek w Polsce.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)