W Tarnobrzegu zakończyły się, trwające od 4-12 września br. obchody stulecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Dzikowskiej.
- Patrzymy na ten obraz Boże jaki dałeś nam do Tarnobrzegu i poznajemy Niewiastę, o której mówiłeś już w Raju. I poznajemy Syna Niewiasty, który odmienił losy świata, choć przyjął cierpienie i śmierć ludzką. Ale zmartwychwstał, dlatego w Jezusie możemy i my zwyciężać zło. Szatan czuje się zagrożony ilekroć klękamy przed Maryją - mówił biskup sandomierski Andrzej Dzięga w homilii podczas głównych uroczystości odpustowych stulecia koronacji obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Msza święta przed cudownym obrazem, której przewodniczył biskup ordynariusz, odprawiona została 12 września br. w tarnobrzeskim sanktuarium maryjnym oo. Dominikanów.
Przed rozpoczęciem Eucharystii o. Maciej Złonkiewicz, przeor klasztoru i proboszcz parafii, przywitał przedstawicieli księży z diecezji sandomierskiej, siostry zakonne, władze miasta Tarnobrzega, przybyłych pielgrzymów i parafian. Zaznaczył ponadto, że kult Matki Bożej w znaku Dzikowskim jest mocny i wciąż się rozwija, czego wyrazem są m.in. stałe nowenny czwartkowe z licznym udziałem wiernych. - Dlatego chcemy dziś powiedzieć Maryi jak bardzo Ją kochamy, podziękować Jej za orędownictwo i opiekę - mówił o. przeor.
Po południu, na zakończenie uroczystości, Mszę świętą w intencji miasta i okolic odprawił o. Maciej Zięba, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.
Cudowny obraz Matki Bożej Dzikowskiej jest czczony w tarnobrzeskim kościele dominikanów od 1678 roku. Przedstawia Świętą Rodzinę. Na tle ciemnego wnętrza widnieją postaci Maryi z Dzieciątkiem oraz św. Józefa. Święta Rodzina siedzi za stołem, na którym jest naczynie z kiścią winogron. Początkowo obraz znajdował się w kaplicy pałacu Tarnowskich w Dzikowie koło Tarnobrzegu. Po przeniesieniu go w 1678 roku do nowozbudowanego drewnianego kościoła i oddaniu pod opiekę ojcom dominikanom zasłynął cudami. Pielgrzymi ściągali z sąsiednich dzielnic kraju. W drugiej połowie XVII wieku obraz uznano za cudowny. Do połowy XVIII wieku zanotowano ponad 200 łask. Na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej z 17 kwietnia 1904 roku koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej dokonał 8 września 1904 roku biskup przemyski bł. Sebastian Pelczar w asyście licznego duchowieństwa i wielotysięcznej rzeszy wiernych. W roku 1927 skradziono korony obrazu. W 1933 roku ponownie ukoronowano wizerunek Matki Boskiej Dzikowskiej. Niestety nocą z 15 na 16 kwietnia 1959 roku ponownie dokonano kradzieży koron. Trzeciej koronacji dokonał 7 września 1966 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
Mariusz Bobula, ks. Dariusz Woźniczka