Druga część konferencji "Polska - Węgry 1000 lat chrześcijaństwa" odbywała się w dniach 20-22 września br. w Budapeszcie - stolicy Węgier. Uczestniczył w niej Andrzej Dzięga, biskup sandomierski, ks. Jan Zimny, dyrektor Instytutu Teologicznego w Sandomierzu, ojcowie Oblaci ze Świętego Krzyża i siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego. Ojcowie Oblaci wzięli na Węgry relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
Konferencja poświęcona była tworzeniu się polsko-węgierskich tradycji chrześcijańskich. Ks. Jan Zimny przedstawił oddziaływanie średniowiecznych świętych węgierskich w życiu polskiego Kościoła. Pozostałe wykłady, w języku węgierskim, dotyczyły m.in. św. Emeryka i świętych z rodu Arpadhazi.
Następnie w kościele ojców Cystersów pw. św. Emeryka w Budapeszcie odprawiona została Msza święta koncelebrowana przez kilku biskupów i księży. Biskup Andrzej Dzięga wniósł do kościoła relikwie. Przed rozpoczęciem Eucharystii, w prawej nawie świątyni, została poświęcona tablica ku czci św. Emeryka. Homilię, tłumaczoną na język węgierski, wygłosił również biskup sandomierski. Zwrócił w niej m.in. uwagę na czystość serca, która warunkuje miłość chrześcijańską i pozwala żyć w Chrystusowej prawdzie, wyzwalającej człowieka od grzechu i wszelkiego zniewolenia. Natomiast podczas wspólnej kolacji rozmawiano o szerszej współpracy polsko-węgierskiej.
W niedzielę 21 września delegacja sandomierska zwiedziła Pannonhalmę - ok. 130 km od Budapesztu, gdzie znajduje się okazały klasztor i kościół benedyktyński. Ks. Jan Zimny wręczył tutejszemu opatowi bp. Asztrik Varszegi OSB kilka pamiątek i zachęcił go również do współpracy. Tego dnia w kościele polskim w Budapeszcie odprawiona została Msza święta dla Polaków i odbyło się spotkanie z członkami Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Mariusz Bobula